Home Genel Araştırma Yerli İHA Bayraktar Tamamen Yerli ve Milli İddiası

Yerli İHA Bayraktar Tamamen Yerli ve Milli İddiası

942
0
selçuk bayraktar

Yerli İHA (insansız hava aracı) Bayraktar tamamen yerli ve milli iddiası üzerine yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’nin ürettiği Bayraktar yerli insansız hava araçlarının dünyanın en iyilerinden olduğu; tamamen yerli yazılım, yerli tasarım ve mühendislikle üretildiği iddiası doğru. Dünyanın en gelişmiş İHA’ları gibi NATO standartlarını karşılayan yerli insansız hava aracı Bayraktar, alanında pek çok rekora da imza atmıştır.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, Türk havacılık sektöründeki İHA’ların, sahip olduğu akıllı otonomi kabiliyetleri ve otomatik uçuş kontrol sistemleri ile dünyanın en gelişmiş ve modern İHA’ları olduğunu söylemişti.

Bayraktar Taktik İHA TB2, 5 Ağustos 2014 tarihinde 24 saat 34 dakika boyunca 18.000 feet yükseklikte uçarak alanında uçuş dayanıklılığı rekoru kırmıştır. Bayraktar, 14 Haziran 2014’te tam yük ağırlığı ile 27.030 feet yüksekliğiyle rakım rekorunu elinde tutuyor.


Yerli İHA Bayraktar TB 2 (Taktik Blok 2)’nin Özellikleri

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, İstanbul’da düzenlenen IBPF 2017’de TSK’ya teslim edilen silahlı İnsansız Hava Aracı (İHA) TB2’nin özelliklerini açıklamıştı.

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 taktik sınıf İHA sistemi, 27.030 feet irtifa ve 24 saat 34 dakika havada kalma süresine erişerek 2014 yılında iki ulusal havacılık rekorunu elde etmiştir. Bayraktar TB2, sınıfındaki en yüksek irtifa ve en uzun uçuş süresi rekorunu halen elinde tutmaktadır.

Bayraktar’ın açıklamaları doğrultusunda, maddeler halinde yerli İHA Bayraktar TB2’nin özellikleri şöyle:

 • TB2’nin 24 saat uçuş yapıp direkt hedefi vurabilecek şekilde tasarlandı.
 • TB2, 27 bin feet irtifaya çıkarak bir ilke imza attı.
 • TB2’nin bütün tasarımı yerli ve milli.
 • TB2, 12 metre kanat açıklığı olan, yüzde 93 rekor seviyesinde yerli sanayi katılımıyla gerçekleşmiş taktik insansız hava aracı sistemi.
 • Bunun yanında bu uçak 24 buçuk saat havada kalarak kendi sınıfında dünya rekoru diyebileceğimiz havada kalma süre rekorunu kırdı.
 • 650 kilogram civarında. 27 saate kadar da havada kalabiliyor.
 • İçinde 40 kadar farklı bilgisayar var. Hepsi yerli tasarım. Elektroniğini ve içindeki binlerce yazılım da yerli tasarım.
 • TB2, 14 bin saatin üzerine uçuş gerçekleştirdi.
 • Taktik İHA’lar yakın zamanda yurt dışına ihraç olacak. Bunlardan 18 adet Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde, 6 adet Emniyet Genel Müdürlüğü’nün envanterinde bulunuyor.
 • Mini İHA ise Türkiye’nin yurt dışına ihraç ettiği ilk uçak.
 • İHA’larda Türkiye, dünyada 6 ülkeden 1’i konumunda.
 • Roketsan’nın yaptığı mühimmatlar kendi sınıfında en iyisi.

yerli iha


Türkiye İnsansız Hava Aracı Programı: Bayraktar

Türkiye’de yapılan insansız hava aracı çalışmaları, özellikle son yıllarda dünyada geniş yankı bulmaktadır. Bu alanda rekabetçi bir profil çizen Türkiye, insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) üreten 6 ülkeden biridir. Diğer 5 ülke ise; ABD, Çin, Pakistan, İsrail ve İran’dır.

Terörle mücadelenin başlatıldığı 1990’lı yıllarda Türkiye  ABD’nin (GNAT) ve İsrail’in (Heron) insansız hava araçlarını kullanıyordu. Bu araç ve mühimmatların satışı konusunda ABD ve İsrail’le mütemadiyen sorunlar yaşanmış, beklenen performans alınamamıştı. Hatta İsrail’den alınan insansız hava araçlarının hedefler dışında bombalama yaptığı sonradan anlaşılmıştı.

Bu sorunlardan sonra yerli İHA ve SİHA arayışına yönelen Türkiye; Bayraktar (Baykar Makina), Anka (TAI) ve Karayel (Vestel) projeleriyle SİHA üreten 6 ülkeden biri konumuna gelmiştir.

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Bayraktar Taktik İHA sistemi, milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri (taksi, kalkış, seyir, iniş ve park) ve üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme aracıdır.

Sahada kullanılmasıyla büyük başarılar sağlayan Bayraktar yerli İHA sistemleri, Selçuk Bayraktar’ın ifadeleriyle, 2005 yılının Ekim ayında ilk zamanlarda devlet desteği olmaksızın kendi imkanlarıyla sürdürülmüştür.

Baykar’ın ilk insansız hava sistemi olan Bayraktar Mini İHA

Baykar Makine firması tarafından tasarlanıp geliştirilen ve Baykar’ın ilk insansız hava sistemi olan Bayraktar Mini İHA, 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olmuştur. Bayraktar Mini İHA, aynı zamanda ihraç edilen ilk milli İHA ünvanına sahiptir.

Bayraktar Mini İHA sistemi, tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal bileşenleri ile Türkiye’nin ilk mini robot hava aracı sistemidir.

mini iha

 Mini İHA’nın özellikleri;

 • TSK envanterine girmiş ilk milli hava aracı sistemi
 • Bugüne kadar 100,000 üzerinde operasyonel uçuş sortisi ile güvenilir ve etkin bir sistem
 • Tamamen milli ve özgün tasarım
 • İhraç edilen ilk hava aracı

2009 yılında resmi heyet önünde ilk uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar İHA ise, 2014 yılında Türk Kara Kuvvetleri envanterine girmiştir.

bayraktar tb 2

Bayraktar İHA Aralık 2015’te ilk silahlı atışını yapmıştır ve toplam uçuşu ise 35.000 saatin üzerine çıkmıştır. Şuan 38 adet BAYRAKTAR, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye, İHA ve füzesini yapabilen dünyadaki 6 ülkeden biridir.

Bayraktar yerli İHA’ları, Fırat Kalkanı harekatında kullanılmış, Zeytin Dalı harekatında da aktif olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, Baykar Makina’nın Mart ayında Katar silahlı kuvvetleriyle imzaladığı ihracat anlaşmasına göre, 6 Bayraktar TB2 silahlı İHA Platformu, 3 yer kontrol istasyonu sistemi ve ekipmanı ile 1 İHA eğitim simülatörü bir yıl içinde Katar’a teslim edilecek.


İnsansız hava aracı nedir?

İnsansız hava aracı (İHA), uzaktan kumanda ile yönlendirilen ve düşman hedeflerini engellemek ya da yok etmek için tasarlanan; sensörleri, hedef belirleyicileri, saldırı mühimmatları ya da elektronik vericileri taşıyan askeri uçaklardır. Genellikle “drone” olarak bilinen insansız hava araçlarının pilotu olmaz veya yolcu taşımazlar. İHA’lar, tamamen veya kısmen otonom olabilir, ancak daha çok pilot tarafından uzaktan kontrol edilir. İHA’lar, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, birçok ülkenin askeri kuvvetleri tarafından kullanılan uzaktan pilotlu araçlardan gelmektedir.


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Kaynaklar: rand, baykarmakina, baykar, irforce-technology, naval-technology, milliyet, c4defence, defenceupdate, youtube1, youtube2, youtube3

[Total: 5    Average: 4.8/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*