Home Genel Araştırma Turhal Şeker Fabrikasındaki İşçilerin Fabrikaya Sokulmadığı İddiası

Turhal Şeker Fabrikasındaki İşçilerin Fabrikaya Sokulmadığı İddiası

332
0
turhal şeker satıldı

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında sıkça gündeme gelen, Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. tarafından özelleştirme sonucu satın alınan Turhal Şeker Fabrikası iddialarını incelediğimiz yazıda, işçilerin durumunu; Turhal Şeker Fabrikası’nın kapanacağı iddiasını, işçilere mobbing (iş yerinde psikolojik şiddet) uygulanıp uygulanmadığı konusunu ve işçilerin fabrikaya sokulmadığı söylentilerini araştırdık.

turhal şeker fabrikası

Turhal Şeker Fabrikası’ndaki işçilerin fabrikaya sokulmadığı iddiası doğru değildir.

Turhal Şeker Fabrikası (Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş.) Basın ve Yayın Şefi Nezir Ötegen ile telefon görüşmesi gerçekleştiren dogrula.org, iddiaların gerçeği yansıtmadığı bilgisine ulaşmıştır. Telefon görüşmesinde edinilen bilgiye göre, söz konusu iddialar gerçek dışı. İşçilere mobbing uygulandığı ve işten çıkarılmaların gerçekleştirildiği söylentileri de asılsız.

Ayrıca bu konuda yapılan basın açıklamaları da mevcut.

Kayseri Şeker’den Yapılan Turhal Şeker Fabrikası Açıklaması

kayseri şeker

“Turhal Şeker Fabrikasında çalışan Türk şeker işçilerine kurumumuz adına yapılan açıklamada, şirketimiz ile çalışmak isteyen personelin aynı özlük hakları ile işlerine devam edebileceği belirtilmiştir.

Kayseri Şeker Fabrikamızın Özelleştirme İdaresi Başkanlığından satın aldığı Turhal Şeker Fabrikası ile ilgili olarak ulusal bir televizyonun ana haber bülteninde 12.06.2018 tarihinde ’Türk Şeker işçilerine mobbing uyguladığına’ dair asılsız ve mesnetsiz bir haber yayınlamıştır. Şirketimiz, 07.06.2018 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığında imzalanan satış sözleşmesi ile Turhal Şeker Fabrikası’nı 569 Milyon TL bedelle devralmıştır. 08.06.2018 tarihinde de Turhal Şeker Fabrikasında çalışan Türk şeker işçilerine kurumumuz adına yapılan açıklamada, şirketimiz ile çalışmak isteyen personelin aynı özlük hakları ile işlerine devam edebileceği belirtilmiştir. 11.06.2018 tarihi itibariyle fabrikada revizyon çalışmalarına başlandığından dolayı Şirketimizde devam etmek istemeyen çalışanlar, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından, kendilerine ait olan makine fabrikalarına nakledilmiştir. Revizyon çalışmalarının aksatılmaması için Türk Şeker’de çalışmaya devam etmek isteyen işçilere her gün belirli saatlerde fabrikaya giriş için izin verilmektedir. Ancak; Türk Şeker’e ait sendikalı işçilerin şirketimiz bünyesine geçmek istemediklerinden dolayı, pancar üreten binlerce çiftçinin mağdur edilmeden yetiştirdikleri pancarın zamanında teslim alınarak işlenmesi için, Kayseri’den kendi kadromuzda bulunan konusunda uzman ve teknik personelimiz geçici olarak Turhal Şeker Fabrikasında görevlendirilmiştir. Söz konusu haber tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır. Kayseri Şeker, faaliyet gösterdiği her alanda devletimizin, çiftçimizin ve çalışan personelimizin yanında yer almıştır ve almaya devam edecektir.”

Açıklama metnine buradan ulaşabilirsiniz.


Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın Açıklamasından Bazı Bölümler

turhal

“Biz ihaleye girdiğimiz önceki dönemden itibaren diğer şeker fabrikaları içinde çeşitli değerlendirmeler, spekülasyonlar yapılıyor. Açık ve net bir şekilde söylüyorum, Kayseri Şekerin hiç bir şekilde gündeminde ajandasında Turhal Şeker Fabrikasının kapanması gibi bir husus söz konusu değil. Tek kelime bile bu konuda değerlendirme yapılması mümkün değil. Kayseri Şeker Fabrikası şeker üreten bir kuruluş, şeker sektörünün önemli bir aktörü ve Turhal Şeker Fabrikasını güçlü bir şekilde çalıştırma gelecekte var etmek için bu işe talip oldu ve aldı.

Turhal Şeker Fabrikasın’da çalışmak isteyen personel çalışmaya devam edecek.

Mevsimlik olarak alacağımız işleri buranın sayısına göre belirleyeceğiz. Bu bilahare ilan edilecek. Taşeron işçiler ise sözleşmeleri dolduktan sonra bizimle çalışmak isteyenlerle görüşme yaparak çalışma arzusu, birikimi tecrübesi olanlar, fabrikaya katkı sağlayacağını inandığımız her insanla hiçbir ayrıma tutmadan çalışmak niyetindeyiz. Bu bölgenin çalışmak isteyenleri fabrikada öncelikli olarak çalışacak. Bizim temel felsefemiz işe yaklaşımımız bu şekilde.

Tokatlı hemşehrilerimizden rica ediyorum bize bir daha şeker fabrikası kapanacak mı diye soru sorulmasın. Kapanmayacak, kapanmayacak, kapanmayacak.

Kayseri Şeker Fabrikası bugün Türkiye’de sektörün en güçlü kuruluşu haline geldi. Turhal Şeker Fabrikası da Kayseri Şeker Fabrikasının değerli bir fabrikası konumuna geldi. Bizim kapatmak gibi bir düşüncemiz hiçbir şekilde söz konusu değil.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynaklar: kayserisekerİHA, twitter

[Total: 5    Average: 5/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*