Home Genel TRT’nin 15 Temmuz Yıl Dönümünde Sözleri Fetullah Gülen’e Ait Şarkı Yayınladığı İddiası

TRT’nin 15 Temmuz Yıl Dönümünde Sözleri Fetullah Gülen’e Ait Şarkı Yayınladığı İddiası

322
0
TRT'nin 15 Temmuz Yıldönümünde Sözleri Fetullah Gülen'e Ait Şarkı Yayınladığı İddiası 1

TRT Diyanet’te 15 Temmuz Yıl Dönümünde Sözleri Fetullah Gülen’e Ait Şarkı Yayınlandı mı?

TRT'nin 15 Temmuz Yıldönümünde Sözleri Fetullah Gülen'e Ait Şarkı Yayınladığı İddiası 4

TRT’nin 15 Temmuz Yıl Dönümünde Sözleri Fetullah Gülen’e Ait Şarkı Yayınladığı İddiası sosyal medyada ve haber sitelerinde gündeme gelmiş ve tepki çekmiştir. Söz konusu iddia doğru değildir.

TRT Diyanet kanalında sözleri Fetullah Gülen’e ait şarkının yayınlandığı iddiası doğrudur, ancak bu yayının 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapıldığı iddiası yanlıştır. “Ahmet Hatipoğlu ile Tasavvuf Musikisi” adlı programın 2012 yılına ait arşivlenmiş bir bölümü 22 Haziran 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Programın 2012 yılına ait arşivlenmiş ilgili bölümünde, sözleri FETÖ silahlı terör örgütü lideri Fetullah Gülen tarafından yazılmış şarkının 22 Haziran 2018 tarihinde yayınlanması üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığı devreye girmiştir. Yayından bir gün sonra yani 23 Haziran 2018 tarihinde yayından sorumlu personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Adli soruşturma süreci hala devam etmekte olup, idari soruşturma neticesinde, sorumluluğu tespit edilen personelin görevine son verilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’dan Açıklama

İlgili yayın 22 Haziran tarihinde yapılmış olmasına rağmen, 14 Temmuz 2018 tarihinde sosyal medyada bu yayının 15 Temmuz’un yıl dönümünde yapıldığı iddiaları yer almıştır. Söz konusu iddialar doğru değildir. Bu iddiaların birçok sosyal medya hesabı tarafından paylaşılması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığının resmi İnternet sitesinde 14.07.2018 tarihinde açıklama yapılmıştır. İlgili açıklama şöyle:

TRT'nin 15 Temmuz Yıldönümünde Sözleri Fetullah Gülen'e Ait Şarkı Yayınladığı İddiası 5

BASIN AÇIKLAMASI

Bugün bazı medya organlarında TRT Diyanet ile ilgili yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

2012 yılı arşivlerinde yer alan “Ahmet Hatipoğlu ile Tasavvuf Musikisi” programının TRT Diyanet ekranında 22.06.2018 tarihinde yayınlandığı ve yayın esnasında bestesi Devlet Musikisi Tasavvuf Müziği Korosu Şefi Ahmet Hatipoğlu’na ait olan bir eserin güftesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması elebaşı Fethullah Gülen’in isminin geçtiği fark edilmiştir.

Gerekçesi her ne olursa olsun, böyle bir yanlışı tasvip etmek kesinlikle mümkün değildir.

Bu nedenle Başkanlığımız tarafından söz konusu programla ilgili ihmalde kasıt ihtimalinin bulunup bulunmadığını tespit etmek üzere derhal harekete geçilmiş, 23.06.2018 tarihinde yayından sorumlu personel hakkında idari soruşturma ivedilikle başlatılmıştır.

İdari soruşturma neticesinde, sorumluluğu tespit edilen personelin görevine son verilmiş olup adli soruşturma süreci devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, din istismarı konusunda milletimizi bilinçlendirmeyi ve hain terör örgütü FETÖ ile mücadeleyi kesintisiz sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI


Son olarak Diyanet İşleri Başkanlığının TRT Diyanet yetkilisi ile durumla alakalı yeni bir gelişme olup olmadığına yaptığımız görüşmede, “bu konuda resmi basın açıklaması yapıldığı ve daha fazla bilgi veremeyecekleri” cevabını aldık.


yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30


Kaynaklar: diyanet.govtwittertwitter 2twitter 3gercekgundem

[Total: 4    Average: 4/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*