Home Genel Tren Kazası Olan Bölgede Bakım Yapılmadığı İddiası

Tren Kazası Olan Bölgede Bakım Yapılmadığı İddiası

511
0

Tren Kazası Olan Bölgede Bakım Yapılmadığı İddiası” başlıklı içeriğimizde Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde dün akşam saatlerinde meydana gelen tren kazası ile ilgili olarak, kazanın olduğu tren hattında bakım yapılmadığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde meydana gelen elim tren kazasıyla alakalı sosyal medyada ve haber sitelerinde birçok paylaşım yapılmaktadır. Kazanın bir ihmal sonucu olduğu ve söz konusu tren hattında bakım yapılmadığı iddiası da gündeme gelmiştir. Bu iddialarla alakalı hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bakan Ahmet Arslan hem de Tekirdağ Valiliği açıklamalarda bulunmuştur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından söz konusu tren kazası ile ilgili dün açıklama yapılmış ve kazanın, aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalmasından kaynaklandığı belirtilmiştir. Açıklamanın ilgili kısmı şöyle:


08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası Km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir.


Bugün de Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasına ilişkin açıklamada bulunmuş ve açıklamasında varsa eksikliklerin ortaya çıkacağını ancak bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontroller olduğunu, kazanın gerçekleştiği tren hattında da yılda bir kez yapılması gereken kontrollerin en son nisan ayında, yakın bir zamanda yapıldığını belirtmiştir. Ahmet Arslan’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz’da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır.”


Tren Kazası Olan Bölgede Bakım Yapılmadığı İddiası tekirdağ çorlu tren kazası 2

Sosyal medyada kazanın gerçekleştiği tren hattıyla alakalı menfez bakım ve taş duvar işleri ihalesine dair görüntüler de paylaşılmış ve ihalenin iptal edildiği, iptal edilmemiş olduğu varsayımda kazanın gerçekleşmemiş olacağı hakkında paylaşımlar da yapılmıştır. Ancak söz konusu ihalenin tarihi 06.07.2018 olarak görülmektedir. İhale iptal edilmemiş olsa dahi bu ihalenin konusu olan yapım işlerinin 2 gün içerisinde yapılmasının mümkün olmadığı anlaşılmaktadır.

Tren Kazası Olan Bölgede Bakım Yapılmadığı İddiası tekirdağ çorlu tren kazası 1

Kazanın gerçekleştiği bölgede çok sayıda çalışma yürütülmekte ve yeni gelişmeler sürekli olarak aktarılmaktadır. Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan düzenlenen basın toplantısında, adli ve idari soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğünü belirtmişlerdir.

Konuyla alakalı olarak Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada gerekli müdahalelerin hemen başlatıldığı belirtilmiştir:


Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordineli bir şekilde çalışmalar başlatılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığı’nın kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor. Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir.


Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yapılan ikinci açıklamada da yine yapılan çalışmalara dair detaylar verilmiştir. İlgili açıklama şöyle:


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop kaza yerinde incelemelerini sürdürmektedirler. Kaza sahasında çalışmalar ve işlemler deva etmekte olup, devrilen vagonların kaldırılması için bir adet 125 ton kapasiteli kurtarma vinci dahil olmak üzere çok sayıda kurtarma / yardım araç gereçleri kaza yerine ulaştırılmıştır. Yaralı yakınları Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bilgi İletişim Merkezi (SABİM)’in 184 no’lu telefonunu arayarak yaralılar hakkında bilgi alabilirler.[Total: 4    Average: 5/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*