Home Genel Politika Suriyeli İş Adamının Ak Parti Milletvekili Adayı Seçildiği İddiası

Suriyeli İş Adamının Ak Parti Milletvekili Adayı Seçildiği İddiası

1066
0
suriyeli iş adamı milletvekili adayı iddiası

Suriyeli İş Adamının Milletvekili Adayı Seçildiği İddiası başlıklı içeriğimizde, son günlerde sosyal medyada tepki çeken ve bazı medya organlarında haber yapılan bir iddiaya göre Suriyeli olan Muhammed Erdoğan isimli bir iş adamının Ak Parti’den milletvekili adayı olup olmadığını ele aldık. Türk vatandaşlığı olan Suriyeli iş adamı Muhammed Erdoğan’ın, milletvekili adayı olarak seçildiği iddiası doğru değildir. İş adamı Erdoğan, aday adaylığı başvurusu yapmıştır.

Sosyal medyada çok etkileşim alan 27 Nisan 2018 tarihli aşağıdaki paylaşıma göre Muhammed Erdoğan‘ın Ak Parti’den milletvekili adayı olduğu iddia edilmiştir. Ancak milletvekili aday adaylığı başvurularının 2 Mayıs 2018 tarihinde sona erecektir. Bu sebeple adaylar henüz kesinleşmemiştir. Başvuru tarihleri bittikten sonra, partilerin adaylarını tek tek değerlendirerek açıklayacağı tarihe kadar milletvekili adayları net bir şekilde belli değildir. 


suriyeli milletvekili adayı oldu iddiası


Milletvekili Olma Şartları

Milletvekili olmak için bazı şartlar Anayasamızın 76. maddesinde belirlenmiştir. Buna göre,

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • Askerlik hizmetini yapmış olmak,
  • Kısıtlı olmamak,
  • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
  • Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezası almamış olmak,
  • Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak; kaçakçılık, resmi ihale ile alım satımlara fesat karıştırmamış olmak,
  • Devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılıp bu suçlardan birinden hüküm giymemiş olmak.

Bu şartları yerine getiren her Türk vatandaşı siyasi partiden aday olabilir ya da bağımsız aday olarak seçime katılabilir.

Muhammed Erdoğan isimli Suriyeli iş adamının, milletvekili olma şartlarından “Türk vatandaşı olmak” koşulunu sağlayıp sağlamadığı, iddiaya yönelik gelen tepkiler arasındadır. Ancak Muhammed Erdoğan Türkiye’ye uzun süre önce gelmiş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için aranan koşulları yerine getirmiş ve vatandaşlığa hak kazanmıştır.


Muhammed Erdoğan Kimdir?

İş adamı Erdoğan’a telefonla ulaşmamız sonucunda, kendisinin Suriye’deki çatışmalardan kaçarak 2012 yılında Bursa’ya yerleştiği ve yerleştikten bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu bilgisini aldık. Buna göre, milletvekili adaylığı için gereken şartları sağlayan Muhammed Erdoğan, Bursa‘dan Ak Parti milletvekili aday adaylığı için başvuru yapmıştır.

Mülteci olmadığı ve yıllardır Türkiye’de iş adamı olduğu beyan edilen iş adamının, Muhammed El Şeyhuni olan ismini, Türk vatandaşı olduktan sonra Muhammed Erdoğan olarak değiştirdiği bildirilmiştir.

Bir haber sitesinin 2012 yılında yaptığı haberde de görüleceği üzere, Suriyeli iş adamı, Hama kentindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye‘ye gelmiştir. 1984 doğumlu bir iç mimar olan Erdoğan, Suriye’de kendi kurduğu turizm şirketini 2012 yılında Türkiye’de açmıştır.


suriyeli iş adamı milletvekili oldu mu


Ak Parti’nin milletvekili aday adayları için hazırladığı seçim kılavuzundaki broşürde ise, milletvekili adaylarının kullanacakları afişler, kartvizitler ve sosyal medya şablonlarının nasıl olacağı açıklanmıştır. Kılavuzdaki şablonların arka plan renkleri mavi veya kırmızı olarak belirlenmiş olup, iddiada paylaşılan sarı arka planlı görsel ile aşağıda adaylar için belirtilen şablonların arka planları ve stilleriyle de uyuşmamaktadır. 


suriyeli iş adamı milletvekili adayı iddiası


Dolayısıyla Muhammed Erdoğan’ın milletvekili adayı olduğu iddiasıyla paylaşılan görselin, Ak Parti’nin açıkladığı kılavuzdaki şablonlarla aynı olmadığı görülmektedir.


suriyeli milletvekili adayı oldu iddiası 2


Bursa yerel gazetelerinden birinin haberine göre ise, Bursa’dan Ak Parti milletvekili aday adayı olarak başvuranların resmi olmayan listesi yayımlanmıştır. Bu listede ise, Suriyeli iş adamı Muhammed Erdoğan’ın ismi, milletvekili adayı olarak değil, aday adaylığına başvuran kişilerin arasında geçmektedir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: TBMMNTV, Twitter, haberler.com, akadayadaylari.com, muhammederdogan.com, cumhuriyet.com.tr, lodoshaber.com, Basın İlan Kurumu


[Total: 5    Average: 4.8/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*