Home Genel Çevre Şişli’de Çöplerin Toplanmadığı İddiası

Şişli’de Çöplerin Toplanmadığı İddiası

979
0
Şişli belediyesi çöp

Sosyal medyada ve çeşitli yayın organlarında Şişli Belediyesinin çöp toplamadığı haberi giderek yayılıyor. İddiaya göre Şişli’nin sokaklarındaki çöpler hızla birikmektedir. Sıcağın etkisiyle çevreye kötü kokular yayan çöpler sağlık açısından tehdit oluşturmaktadır.

Belediyenin ve işçilerin basın açıklamalarını karşılaştırıldığında ve Şişli sokaklarındaki çöp yığınlarına bakıldığında çöplerin toplanmadığı iddiasının doğru olduğunu görmekteyiz.

 

şişli belediyesi çöp

Sokaklardaki çöplerle karşı karşıya kalan vatandaşlar bu duruma tepki göstermektedir. İşte sosyal medyada, çöplerin toplanmamasından doğan bazı tepkiler:

şişli belediyesi çöp
Şişli’deki çöplerle ilgili atılan bir tweet

şişlide çöpler

Belediyeyi Protesto Ettiler

İddiaya göre DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi olan işçiler, Şişli Belediyesini protesto etmek amacıyla belediyenin önünde iş bırakma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle çöpler toplanmadı ve sokaklar çöp yığınlarıyla doldu.

şişli belediyesi

Temizlik İşleri Müdürlüğünün faaliyet raporuna göre olağan durumlarda çöpler günde 3 kez toplanmaktadır. Ancak ne yazık ki eylem nedeniyle toplanmayan çöpler vatandaşları mağdur etti.

İşçiler Neden Eylem Yapıyor?

Şişli Belediyesinin hizmet alımıyla çalıştırılan personelinin ücretleri, belediyenin iştiraki olan Kentyol A.Ş tarafından ödenmektedir. İddiaya göre sözleşme bitiminde yapılacak açık personel ihalesine, Kentyol A.Ş. bu kez katılmayacaktır. Bu sebeple, DİSK Genel-İş Sendikasına bağlı olan işçiler, iş bırakma kararı aldı.

Kent-Yol işçilerinin işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalması iddiası üzerine DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Genel-İş Yönetim Kurulu, İstanbul Şişli Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya göre,

Kent-Yol işçilerinin ihaleye sokulmama kararı, işçilerinin işlerini tehlikeye sokabilecek, toplu sözleşme düzenini ortadan kaldıracak, anti demokratik bir yaklaşım içermekle birlikte işçilerin örgütlülüklerine müdahale anlamına gelecektir. Belediye yetkilileri işçilerin işsiz kalmayacaklarını ifade etse de ihaleyi alacak şirketin bu işçileri çalıştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durum bir kamu şirketi olan Kent-Yol çalışanlarının taşeronlaştırmanın kucağına atılması anlamına gelecektir.Belediye yönetimini kararından vazgeçmeye, Kent Yol şirketini ihaleye girmekten mahrum bırakmamaya çağırıyoruz. Bu çağrıya yanıt alamazsak Sendikamız Kent Yol işçisinin iş güvencesi, örgütlülüğü, toplu sözleşme hakları için her türlü mücadeleyi başlatmaya ve sonuç alıncaya kadar sürdürmeye kararlıdır.” 

Sendikaya bağlı işçiler, bir anlaşma sağlanamaması durumunda İstanbul’dan Ankara’ya 25 gün sürecek olan bir yürüyüş yapacaklarını duyurdu.

şişli belediyesi

Belediye Bu Konuda Ne Diyor?

Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü’nün yazılı açıklaması ise şu şekilde:

Kentyol A.Ş’nin, personel ihalesine girebilmesi için gerekli ekonomik şartlara sahip olmadığı, defalarca sendika temsilcilerine ifade edilmesine rağmen, usule uygun olmayan bir konuda belediyenin adım atması için ısrar edilmektedir. Buna rağmen, çözüm yolları aranmış ve mevzuata uygun olarak Kentyol A.Ş. alt yüklenici olmaya karar vermiştir. Daha önce gerek Şişli’de, gerek diğer belediyelerde bu uygulama defalarca yapılmış olmasına rağmen, sendika temsilcileri işçileri ne yazık ki yanlış yönlendirmektedir. Kent Yol çalışanları, hiçbir şekilde hak kaybı yaşamayacak ve iş güvencesi ile çalışmaya devam edeceklerdir.”

Vatandaşın Mağduriyeti

Daha önce de Şişli Gazetesinde yayınlanan 19.06.2014 tarihli habere göre, işçiler aynı nedenlerden dolayı eylem yapmışlardı. Sık sık anlaşmazlık yaşayan Şişli Belediyesi ve sendikalı işçiler arasında kalan vatandaşlar çareyi kendi çabalarıyla çöp yığınlarını temizlemekte buldu.

şişli belediyesi

şişli belediyesi

[Total: 0    Average: 0/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*