Home Genel Odatv’nin Cumhurbaşkanlığı Sistemine Geçti Atatürk’ü Kaldırdı İddiası

Odatv’nin Cumhurbaşkanlığı Sistemine Geçti Atatürk’ü Kaldırdı İddiası

319
0

Odatv web sitesinde bugün “Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk’ü kaldırdı” manşetiyle, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın sitesinde tartışma yaratacak bir gelişme yaşandı” ifadelerine yer veren bir haber yer aldı. Aynı haberi Cumhuriyet gazetesi de web sitesine taşıdı.

Odatv web sitesinde yer alan söz konusu iddia doğru değildir.

“Sitenin 12 Ağustos günkü sayfasında ise Atatürk’ün yer aldığı fark edilirken, fotoğrafın yeni kaldırıldığı anlaşıldı” yazısıyla Odatv web sitesinde yer verilen, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesinde yer aldığı söylenen Atatürk resmi sayfaya montajlanmış.

İşte 12 Ağustos tarihinde Atatürk fotoğraflı site” başlığıyla paylaşılan ve menü çubuğunun üzerine taşmış olan bu fotoğraf, photoshop tekniği kullanılarak oluşturulmuş.

Odatv haberin devamında “İşte Atatürk’ü kaldırdıktan sonra o site”başlığıyla başka bir fotoğraf daha paylaştı. Ancak bu görsel de gerçeği yansıtmıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı web sitesi

Aynı görüntü T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesinde Atatürk fotoğrafıyla yer alıyor:


 

Odatv haberini kopyalayarak web sitesine taşıyan Cumhuriyet de aynı montajlı görsellere yer verdi ve asılsız olan söz konusu iddiayı haber yaptı.

Ayrıca, Cumhuriyet’in Atatürk fotoğrafının kaldırıldığını iddia ederek link verdiği sayfa da kullanıcıları Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesine yönlendirmiyor. Yani iddia edilen söz konusu sayfayı görmek mümkün değil, çünkü Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesine dair böyle bir görüntü kaydedilmemiş.

Söz konusu linke tıkladığınızda, yine Cumhuriyet’in sayfasına yönlendiriliyorsunuz:

 

Odatv ve Cumhuriyet gazetesi haberlerinde yer alan iddia doğru değidir.

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3

[Total: 1    Average: 5/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*