Home Genel Naci Ağbal’ın Suriyelilere 1500 TL Kurban Parası Vereceğiz Dediği İddiası

Naci Ağbal’ın Suriyelilere 1500 TL Kurban Parası Vereceğiz Dediği İddiası

2703
0
suriyelilere 1500 tl kurban parası yardımı naci ağbal

Naci Ağbal’ın Suriyelilere 1500 TL Kurban Parası Vereceğiz Dediği İddiası başlıklı yazımızda, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre Kurban Bayramı için Suriyelere 1500 Türk lirası yardım yapılacağı iddiasını inceledik. Bu iddia doğru değildir.

İddia, ilk olarak Muharrem İnce Sosyal Medya isimli bir Facebook sayfasında paylaşılmış ve çok fazla etkileşim almıştır. 2 binin üzerinde paylaşılan gönderide Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “Kurban Bayramında Suriyelilere 1500 TL kurban parası yardımı yapacağız. Kurban ibadeti yapmak onların en doğal hakkı. Bunu karşılamak da bize düşer.” dediği iddia edilmiştir.


suriyelilere 1500 tl kurban parası yardımı naci ağbal iddiası 2


Daha sonra Yurt Gazetesi isimli bir internet haber sitesinde, açıklama doğru kabul edilerek bir haber yapılmıştır. Haberde, Bakan Naci Ağbal’ın iddia edilen açıklamasına Türkiye’de işsizlik, açlık, yokluk ve yoksulluk tavan yapmış, ekonomi batmış, biz hala Suriyelileri doyurma peşindeyiz. Suriyeliler bize ne veriyor? Her gün gasp, tecavüz, hırsızlık, uyuşturucu, terör nasıl yapılırın örneklerini veriyorlar” şeklinde tepki gösterilmiştir.


suriyelilere 1500 tl kurban parası yardımı naci ağbal iddiası


Yukarıdaki haberin birebir aynısı, Sanal Basın isimli bir sitede daha yayınlanmış ve sonrasında sosyal medyaya taşınmıştır.

Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın iddianın ortaya atıldığı tarih olan 5 Haziran 2018’den öncesinde ya da sonrasında böyle bir açıklaması yoktur. Bakan Naci Ağbal’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalar, resmi sosyal medya hesapları ve Maliye Bakanlığının internet sitesi incelendiğinde, Suriyelilere 1500 lira kurban parası verileceğine dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Söz konusu iddianın aslı yoktur. 


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook, Yurt Gazetesi, sanalbasin.com, Maliye Bakanlığı


[Total: 10    Average: 3.4/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*