Home Genel Metrobüse 196 Milyon TL Fazla Ödüyoruz İddiası

Metrobüse 196 Milyon TL Fazla Ödüyoruz İddiası

1552
0
metrobüs

Metrobüse 196 milyon TL fazla mı ödüyoruz? Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve bazı gazetelerde çıkan haberlerde, halka gerekli duyurular yapılmadığı için metrobüse fazla ücret ödendiğine dair iddialar gündeme geldi. Duyuruların yeterli şekilde yapılmaması sebebiyle halkın bir kısmının metrobüse fazla ücret ödediği iddiası doğrudur. Ancak fazla ödenen ücret 196 milyon TL değil, 155 milyon TL‘dir.

Metrobüslerdeki ücretlendirme sistemiyle ilgili araştırmalar yapan Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Genel Başkanı Aziz Koçal, metrobüslerin ücretlendirilme sistemine ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbul’da en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından olan metrobüslerin kademeli ücretlendirme sistemine tabi olduğunu ancak metrobüs kullanan vatandaşların büyük kısmının bundan haberdar olmadığını ifade etmiştir. Aziz Koçal’ın değerlendirmesine göre, sistemin yeterince duyurulmaması bu duruma sebep olmuştur.

metrobüs iade makinesi

Kademeli Ücretlendirme Sistemi

Metrobüs güzergahında toplam 40 durak bulunmaktadır. Kademeli ücretlendirme sistemine göre, yolcular gittikleri durak sayısı kadar ücrete tabi tutulmaktadır. Yani mevcut sisteme göre ara duraklarda inen yolcular için gittikleri durak sayısına göre metrobüs tarifelerindeki ücret uygulanmaktadır. Ancak 40 durağın tamamı için olan (3,85 TL) ücret, metrobüsü kullandıkları ilk durakta tüm yolculardan alınmaktadır. İndikleri durakta da tarifeye göre ödedikleri fazla ücreti geri almaları için iade makineleri bulunmaktadır. Ancak bu iade makineleri hakkında gereken açıklamalar ve duyurular yeterince yapılmadığı için, metrobüs kullanıcılarının büyük bir kısmı fazla ödediğini bilmeden 40 durak için uygulanan tam ücreti ödemektedirler. Kademeli ücret tarifesi, gece 12 ile sabah 6 arasındaki saatler dışında sürekli uygulanmaktadır.

Kademeli ücretlendirme sistemine göre uygulanan en güncel metrobüs tarifesi şöyle;

metrobüs tarifesi
Metrobüs Tarifesi

196 Milyon TL Fazla mı Ödüyoruz?

Gazetelerin yaptığı ortalama hesaba göre metrobüsler için yıllık ortalama 196 milyon TL fazla ödeme yapılmaktadır. Ancak bu hesaplama doğru değildir. Hesaplama için kullanılan ölçütlerde 20 durak giden bir vatandaş için ortalama hesap söz konusudur. Buna göre; 20 durak giden bir vatandaşın 3,40 TL ödemesi gerekirken 3,85 TL ödemesinden dolayı, iade makinesini kullanmadığı durumda tek seferde 0,45 kuruş fazla ödeme yapması söz konusudur. Haftada 6 gün çalıştığı ve günde 2 sefer metrobüs kullandığı varsayılan bu vatandaşın günlük 0,90 kuruş üzerinden haftalık 5,4 TL, aylık 21,6 TL, yıllık 259,2 TL fazla ödediği anlaşılmaktadır. Metrobüs kullanan günlük yolcu sayısı ortalama 600.000 ile 800.000 kişi arasında değişmektedir. Bu hesap genel kitle için yapıldığı durumda, 700.000 kişinin metrobüsü kullandığı bir günde iade makinesini kullanmayan yolcu sayısı 600.000 kabul edilirse, kişi başı yıllık 259,2 TL fazla ödenen miktar, genel kitle için 155.520.000 TL olmaktadır. Hesaplamalar, değerlendirilen parametrelere göre farklılık gösterebilir ancak bu durum yeterli duyuru yapılmaması dolayısıyla fazla ücret ödendiği gerçeğini değiştirmemektedir.

Aziz Koçal’ın konuya dair açıklamalarını aşağıdaki videoda 04:32‘den itibaren izleyebilirsiniz.


Doğruluk Yüzdesi 90
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1. youtube, 2. iett, 3. tükoder(facebook), 4. metrobusharitasi, 5. wrisehirler, 6. tukoder, 7. evrensel, 8. flashaber

[Total: 0    Average: 0/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*