Ana sayfa Genel Mersin’de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası

Mersin’de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası

396
0
Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 14

Mersin’de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası” başlıklı içeriğimizde dün sosyal medyada gündeme gelen ve haber sitelerine de konu olan Mersin’de Suriyelilerin bir eczaneyi basarak, çalışanlara saldırdığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Mersin’in Tarsus ilçesinde bir eczanenin basılarak, çalışanlara saldırıldığı iddiası doğrudur. Ancak saldırganlar Suriyeli değil, Diyarbakırlıdır. Eczane sahibi Ali Kemaloğlu’nun yakını olan Müzeyyen Çiftçi Kemaloğlu, saldırganlar arasında Suriyelilerin olmadığını belirtmiştir. Hatta olay sırasında eczanede bulunan bir Suriyelinin de saldırıya maruz kaldığını ifade etmiştir:

Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 4Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 3

İddia ilk olarak Tarsus Haber tarafından, Suriyeliler tarafından eczaneye saldırı yapıldığı açıklamasıyla, aşağıdaki video ile sosyal medyada paylaşılmıştır. Ancak haberin açıklama kısmının yanlış olması dolayısıyla daha sonra bu paylaşımı hesaplarından kaldırmışlardır. Video, eczanenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerden oluşmaktadır.

Daha sonra eczane sahibinin yakınlarından birisi olan Müzeyyen Çiftçi Kemaloğlu bu haberi paylaşarak, şunları ifade etmiştir:

“Bunları yapan insan olamaz. Gasp,adam yaralama, haneye tecavüz, hırsızlık, kadına şiddet hepsi var. Ve bunları yapanlar serbest kaldı. Yarın başka yerlere de saldırabilirler nerde adalet?”

Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 1

Ancak iddia, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ve eski MHP milletvekili Sinan Oğan tarafından paylaşıldıktan sonra sosyal medyada yayılmış ve tartışma konusu haline gelmiştir.

Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 2 Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası

Bunun üzerine Müzeyyen Çiftçi, Sinan Oğan’ın paylaşımının altına şu ifadeleri yazmıştır:

Sinan Bey eczane çalışanıyım. Haber yanlış yayılmaktadır. Saldıran grup Suriyeli değil birçoğu Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Asıl vurgulanması gereken nokta hepsi serbest kaldılar. Yaptıkları yanlarına kaldı yarın başka bir esnafa saldıracaklar.

Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 4

Ancak iddia, haber sitelerinin de konu üzerine paylaşım yapmasıyla çok hızlı bir şekilde yayılmıştır. Daha sonra Müzeyyen Çiftçi bazı medya kuruluşlarıyla iletişime geçmiş ve olayın aslını iletmiştir. Bunun üzerine birkaç haber sitesi hatalı içeriklerinde düzeltme yapmıştır. Ancak hala paylaşımlarını düzeltmeyen veya hatalı paylaşımını kaldırmayan çok sayıda haber sitesi bulunmaktadır.

Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 11Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 12 Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 13

(Görsellere tıklayarak ilgili haberlere ulaşabilirsiniz.)

Müzeyyen Çiftçi Kemaloğlu, iddiaya dair birçok paylaşımı yanıtlayarak, konuya açıklık getirmeye çalışmıştır. Bu paylaşımlardan bazıları şöyle:

(Tweetlerin orijinallerine ulaşmak için tıklayınız.)

Mersin'de Suriyeliler Eczaneye Saldırdı İddiası 8

Tüm bu olayların ardından Sağlık Bakanlığı da yazılı basın açıklaması yapmıştır. Açıklama şöyle:

“Tarsus’ta bir eczanede, eczacımızın hastaya eşdeğer ilaç vermek istemesi üzerine gerçekleştiği öne sürülen 1’i ağır 4 kişinin yaralandığı elim saldırıyı kınıyoruz. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması ve sağlıkta şiddetin son bulması için gereken tedbirleri almaya devam ediyoruz. Bu hadiseye sebep olduğu belirtilen muadil (eşdeğer) ilaç verme hususunda da bilinmelidir ki eşdeğer ilaç; etkin madde açısından orijinal ilaçla aynı olan ilaçtır. Ülkemiz piyasasındaki tüm ürünlerin kaliteleri ise gerek ruhsat alıp piyasaya çıkmadan önce gerekse de piyasa da iken yapılan denetim ve takiplerle sıkı kontrol altında tutulmaktadır. Dolayısıyla hastalarımız eşdeğer ilaçları gönül rahatlığıyla kullanabilirler.”

Türk Eczacılar Birliği de konuya dair şu açıklamayı yapmıştır:

“Basına ve kamuoyuna,

Bugün, Mersin ilimizin Tarsus ilçesinde nöbet hizmetini icra eden bir eczanemize hunharca bir saldırıda bulunulmuş ve bu saldırıcı sonucunda, biri ağır olmak üzere dört eczane personeli yaralanmıştır. Her şeyden önce eczane personelinin hayati bir tehlikesinin olmamasını umut ediyoruz ve kendilerine acil şifalar diliyoruz.

Saldırının, muadil/eşdeğer ilaç tartışmasından çıktığı basına yansımıştır. Daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi sağlıkta şiddet toplumsal bir sorundur ve her geçen gün daha da kronik bir hal almaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kamu otoritesi tarafından acilen kapsamlı önlemler hayata geçirilmelidir. Özellikle nöbet hizmeti esnasında kolluk kuvvetlerinin devriye gezerek eczanelerin güvenliğini sağlaması hususunda İçişleri Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

Diğer yandan Türk Eczacıları Birliği olarak üzerinde ısrarla durduğumuz muadil/eşdeğer ilaç konusunda toplumun aydınlatılması ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi elzemdir. Muadil/eşdeğer ilaç, güvenilir ilaçtır. Orijinali ile eşdeğeri arasında ilacın yarattığı etki açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan talebimiz; eşdeğer ilacın önemi konusunda kamuoyu oluşturmaya yönelik adımlar atmasıdır. Ve ayrıca hekimlerimizin eşdeğer ilaç konusunda aktif rol almasını, hastalara bilgi vermesini ve bu konuda eczacılarla ortaklaşmasını talep ediyoruz.

İnsan, hasta ve toplum sağlığını önceleyen, yurttaşlarımıza kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti sunan bir mesleğin mensupları olarak çalışanlarının nöbet hizmetinde saldırıya uğramak istemiyoruz. Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunulamayacağının altını çizerek yetkilileri göreve çağırıyoruz.

SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR DİYORUZ!

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ”Kaynaklar: Twittersputnik cnnturkt24YouTubetebntv

[Toplam:6    Ortalama:3.7/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*