Home Genel Marmaray İçin Alınan Tren Setlerinin Kullanılmayarak Depoya Kaldırıldığı İddiası

Marmaray İçin Alınan Tren Setlerinin Kullanılmayarak Depoya Kaldırıldığı İddiası

276
0

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, Marmaray için alınan 478 milyon euro (3 milyar TL) değerindeki tren setlerinin ray- makas sistemine uygun olmadığı için kullanılmayarak depoya kaldırıldığı iddia edildi. Haber, Sputnik, t24 ve bazı İnternet gazetelerinde de yer aldı. İddianın dayanağı olarak, Cumhuriyet Gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberi gösterildi.

Ancak iddia doğru değildir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaparak Marmaray için alınan tren setlerinin hizmete alınmaması ya da ray makas sistemine uygun olmadığı için kullanılmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtmiştir.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Açıklaması

Anadolu Ajansı haberinde, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Marmaray için alınan tren setlerinin hizmete alınmaması ya da ray makas sistemine uygun olmadığı için kullanılmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığı bildirildi.” ifadesi yer almıştır.

 

 

TRT HABER ve AA hesaplarında paylaşılan haber, bakanlığın Twitter hesabından da retweetlendi:

 


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaparak Marmaray için alınan tren setlerinin hizmete alınmaması ya da ray makas sistemine uygun olmadığı için kullanılmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtmiştir.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*