Home Genel Kılıçdaroğlu’nun Tütünü Yok Ettiler İddiası

Kılıçdaroğlu’nun Tütünü Yok Ettiler İddiası

1574
0
Kemal Kılıçdaroğlu

Geçtiğimiz günlerde partisi CHP’nin Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki düzenlediği ‘Üzüm Mitingi’nde konuşma yapan Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet politikalarıyla tütün ve üzüm üretiminin yok edildiğini iddia etti. Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısına ilişkin “Torba yasa tütün üreticilerinin sonunu hazırlıyor.”dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “tütünü yok ettiler” iddiası yanlıştır.

Tütün Kanunu kapsamında hazırlanan yeni yasa taslağında, tütün ekim alanları belirlenmiş ve tütün mamülleri üreticilerine sınırlandırmalar getirilmişti.

tütün kanun
TÜTÜN MAMULLERİNİN ÜRETİM VE TİCARETİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Kanuna göre, ticari amaç taşımaksızın kendi ürettiği ürünleri kullanarak 50 kilogramı aşmayan sarmalık kıyılmış tütün elde edenler veya 350 litreyi aşmayan fermante alkollü içki imal edenler hariç, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘ndan (TAPDK) tesis kurma ve faaliyet izni almadan, tütün işleyenler veya tütün mamulleri, etil alkol, metanol ya da alkollü içki üretmek üzere fabrika, tesis veya imalathane kuran ve işletenler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

sigara
tütün

Tütün Üretimi ve Satışı Devam Ediyor

Tütün üretiminin yok edildiği iddiası gerçekle bağdaşmamaktadır. DHA’nın haberine göre, 2000‘li yılların başında uygulanmaya başlayan kota nedeniyle adeta bitme noktasına gelen tütün üretimi, fiyatlardaki artışa bağlı olarak yeniden canlandı. Manisa’da 2012‘de 22 bin üretici 362 bin dekar alanda 19 bin ton, 2013‘de 26 bin üretici 421 bin dekar alanda 25 bin ton tütün üretti. 2016 yılında Manisa’da 15 bin 150 üretici, 246 bin dekar alanda 16 bin ton tütün üretimi yaptı. Bu yıl ise Manisa’nın birçok ilçesinde tütün üretimi arttı.

Ayrıca İHA‘nın haberine göre, Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, özel sektörün sözleşme imzalamak için Muş’a geldiğini ve kota sorunu olmadan sözleşme imzalanabileceğini söyledi.

Yazılı açıklamasında Solgun, “Firmalara, kota sınırı olmadan tütün satma imkanımız var. Bunun için çiftçilerimizin kooperatifimize gelip özel sektörle sözleşme imzalaması gerekir. Çiftçilerimiz ekmek istedikleri kadar tütün ekebilecekler. Özel sektöre tütün satmak isteyen çiftçilerimiz, 10 Nisan 2017 gününe kadar kooperatifimize gelip istedikleri firmayla sözleşme imzalayabilecek” dedi.

AA’nın haberine göre, Batman’ın Sason ilçesinde 1990’lı yıllarda uygulanan kota sistemiyle azalan tütün ekimi, özel sektörün talebi üzerine yeniden canlanıyor. Kilogramı 15 liraya kadar alıcı bulan tütün ekiminden çok memnun olan köylüler, fiyatların böyle devam etmesi durumunda tütün üretiminin daha da artacağına inanıyor. Tütün, kilogramı 15 liraya alıcı buluyor.

Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar

resmigazete    DHA    İHA    AA

[Total: 1    Average: 5/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*