Home Genel İzmir Çınarlı’da Ak Parti’ye Evet Mührü Basılmış Pusulalarla Dolu Araç Yakalandı İddiası

İzmir Çınarlı’da Ak Parti’ye Evet Mührü Basılmış Pusulalarla Dolu Araç Yakalandı İddiası

815
0
izmir çınarlıda evet mühürlü oy pusulası yakalandı iddiası

İzmir Çınarlı’da Ak Parti’ye Evet Mührü Basılmış Pusulalarla Dolu Araç Yakalandı İddiası, başlıklı yazımızda Seçim İddiaları Arşivinin 8. serisini ele aldık. İzmir Çınarlı’da, Ak Parti’ye Evet mührü basılmış hazır oy pusulalarıyla dolu “35 AC 9019″ plakalı bir aracın yakalandığı iddia edilmiştir. Üstelik aynı iddia, 2011, 2014 ve 2017 yıllarında her seçim döneminde tekrar gündeme getirilmiştir. İzmir’de Ak Parti’ye Evet mührü basılmış oy pusulalarının yakalandığı iddiası doğru değildir. 

İddia en son 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu öncesinde sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde paylaşılmıştır. Bir internet haber sitesinde, 5 Mart 2017 tarihinde “Evet mühürlü araç yakalandı” şeklinde haber yapılmıştır:


izmir çınarlıda evet mührü basılı oy pusulası yakalandı iddiası


İddianın daha öncesi ise, 2011 yılına dayanmaktadır. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinden bir gün sonra, 13 Haziran 2011 tarihinde bir yerel haber sitesinde, aynı şekilde “İzmir Çınarlı’da AKP’ye ‘Evet’ mührü basılmış hazır oy pusulalarıyla dolu bir araç yakalandı” başlığıyla haber yapılmıştır:


izmir çınarlıda evet mührü basılı oy pusulası yakalandı iddiası 2


Yine aynı iddia, 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin öncesinde, 22 Mart 2014 tarihinde de Facebook’ta bir sayfa tarafından paylaşılmıştır. Yapılan paylaşımlarda görülebileceği üzere, hepsinin İzmir Çınarlı’da olduğu, araç plakasının da “35 AC 9019” olduğu belirtilmiştir.


izmir çınarlıda evet mührü basılı oy pusulası yakalandı iddiası facebook


Ancak 2011 yılında ortaya atılan ve daha sonrasında seçim dönemlerinde gündeme gelen bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. 12 Haziran 2011 tarihindeki bir habere göre, İzmir’de Çınarlı’dan başka ilçeye bağlı olan Altındağ’da bir aracın içinde örnek oy pusulaları bulunmuştur. Haberde, İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yaptığı belirtilmiştir. Açıklamaya göre, söz konusu iddiada adı geçen otomobilin İzmir Altındağ Semtinde fark edilerek durdurulduğu, geçersiz olan örnek pusulaların okuma yazma bilmeyen seçmenler için basıldığı ve olayın Ak Parti ile ilgisinin bulunmadığı bilgisine yer verilmiştir.

“Yetkililer, araştırmada, BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar için müşahitlik yaptığı öğrenilen M. A.’nın, kentin varoş semtlerinde oturan, kendi adaylarını destekleyen seçmenleri bilgilendirme amaçlı, üzerinde ‘örnektir’ yazan yaklaşık 500 örnek oy pusulasını taşıdığının anlaşıldığını bildirdi. Seçim yasağının başlamaması nedeniyle savcıyla yapılan görüşmelerin ardından M. A. ‘nın hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanmadan serbest bırakıldığı kaydedildi.”


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook, kocaelihaberdunyası.com, gazete2023, millihaberdetay, haberler.com, Arşiv DHA, Twitter


[Total: 5    Average: 4.8/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*