Home Genel İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Limak Holding Yapıyor İddiası

İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Limak Holding Yapıyor İddiası

292
0

İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Limak Holding Yapıyor İddiası başlıklı yazımızda, geçtiğimiz günlerde konuşulan bir iddiayı ele aldık. İddiaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs’te yaptırmayı düşündüğü büyükelçiliğin Türkiye merkezli Limak Holding tarafından yaptırılacağı söylenmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

ABD Kudüs’ü başkent olarak tanımasının ardından, büyükelçilik binasını da Kudüs’e taşımak istemiştir. Kudüs’teki elçilik binası için de, aralarında Türk inşaat şirketi Limak’ın da olduğu bir konsorsiyumun yapılacağı iddia edilmiştir. Söz konusu iddia, sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde yayınlanmıştır.


limak holding abd israil büyükelçiliğini yapacak iddiası


ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini yapacak olan firmanın Türk inşaat firması Limak Holding olduğu iddiası çeşitli şekillerde yazılmıştır. Ancak bu haberler incelendiğinde, haber içeriğinde iddianın gerçek olmadığı da açıklanmıştır.


limak holding abd israil büyükelçiliğini yapacak iddiası 2


Birçok gazetede aynı şekilde yayımlanan haberde, “ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği inşaatını Limak Holding yapacak!” şeklinde başlıklar atılmış ancak haberlerin en sonunda, Limak Holding’in Kudüs büyükelçiliği projesinde yer almayacağı belirtilmiştir. Haber başlığı ve içeriğinde yer alan bilgiler ile haber sonunda verilen bilgiler birbirleriyle çelişmektedir.

Al Monitor‘da yazan Amberin Zaman isimli gazeteci, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması ile ilgili bir yazı yazmıştır. ABD asıllı Desbuild Incorporated ile ortak bir girişimde bulunan Limak Holding, BD’nin Kudüs’teki geçici elçilik binasının inşasına katılmayı reddetmiştir.


limak holding abd israil büyükelçiliğini yapacak iddiası 3


Twitter hesabından yazdığı yazıya ilişkin olarak, “Maryland merkezli müteahhit Desbuild Incorporated ile ortak girişiminde bulunan bir Türk müteahhit dev ortağı olan Limak Holding, ABD’nin Kudüs’teki geçici elçilik binasının inşasına katılmayı reddetti.” şeklinde bir paylaşım yapmıştır.


 

limak holding abd israil büyükelçiliğini yapacak iddiası 4


Al Monitor gazetesine gelen mailde, Limak Holding ile 2012 yılından bu yana iş birliği girişiminde bulunan, ABD asıllı Desbuild‘in direktörü Prakash Hosadurga, iddiayla ilgili değerlendirme yapmıştır.


limak holding abd israil büyükelçiliğini yapacak iddiası 5


Hosadurga, bundan 5 yıl önce Limak ile Bağdat’ta gerçekleşecek olan bir proje için bir araya geldiklerini ve bu projeyi tamamladıklarını söylemiştir. İki yıl öncesinde de ABD hükümeti, inşaat projeleri için aralarında Limak’ın da bulunduğu belirli firmalarla 5 yıllığına bir anlaşma imzalamıştır. Ancak ABD ile anlaşması süren Limak, bu anlaşma kapsamında büyükelçilik projesi teklifine katılmak istememiştir. Desbuild direktörünün açıklamasına göre, tamamlanması istenen ABD büyükelçiliğinin Kudüs’teki projesine katılmayı reddetmiştir.

Limak’ın önceki yıllarda ABD’de birlikte iş yaptığı Desbuid direktörü Hosadurga, Desbuild’in Limak olmadan da bu projeyi yönetebileceğini söylemiştir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Al Monitor, Twitter, Bloomberg, gazetemanifesto.com, evrensel.net, politikyol.net


[Total: 5    Average: 5/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*