Home Genel HDP’ye Oy Veren Öğretmenin Hapis Cezası Aldığı İddiası

HDP’ye Oy Veren Öğretmenin Hapis Cezası Aldığı İddiası

1569
0

Dün çeşitli yayın organlarında yer alan habere göre Kayseri’de ilkokul öğretmeni olan Fatma Saydam’ın, arkadaşlarına “HDP’ye oy verdim” dediği için 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı iddia edildi. 38 yaşındaki öğretmen Saydam’ın, HDP’ye oy verdiği için cezaya çarptırıldığı iddiası doğru değildir. Önde gelen bazı yayın kuruluşları olayı çarpıtarak, haberin yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermiştir.

Ancak, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, terör propagandası yaptığı gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildiği doğrudur.


terör propagandası
CnnTürk’ün Haberi

Terör Propagandası ve Cezası

Propaganda, kelime anlamı olarak bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı ve benzeri yollarla gerçekleştirilen çalışma ve yayma eylemleridir.

Türk Ceza Kanununun 220. maddesi 8. fıkrasına göre; “Örgütün veya amacının propagandasını yapan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Terör örgütü propagandasına Terörle Mücadele Kanunu‘nun 7. maddesinde de yer verilmiştir. TMK’daki 7. maddenin 2013 yılındaki değişikliğine göre;

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

ceza hakimi


Görev Arkadaşları Tanıklık Etti

Terör örgütü propagandası yapmadığını iddia eden Fatma Saydam’ın, daha önce çalıştığı Ali Osman Özel İlkokulu‘nda görev yapan 2 öğretmen arkadaşı, mahkemede tanıklık etti.

Kudret F. isimli tanık, Fatma Saydam’ın “Abdullah Öcalan iyi niyetli bir insan ve kendisinin barış elçisi olduğunu düşünüyorum. Herkesin özerklik ilan etmeye hakkı olduğunu ve bölünmenin herkes için iyi olacağını düşünüyorum” dediğini ifade etti.

Diğer tanık Kezban B. ise, Saydam’ın kendisinden HDP’ye oy vermesi talebinde bulunduğunu ve kendisinin “Bu teröristlere mi oy vereceğim?” diye sormasına karşılık olarak, “Biz barıştan yanayız. Asker de şehit olmasın, dağdaki de” dediğini aktardı.

Bunun üzerine, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Fatma Saydam, savunmasında;

Üzerimde 1 yılı aşkın bir zamandır bu konu ile ilgili baskı var. Ben sadece HDP’ye oy verdiğimi söyledim. Terör örgütüne karşı olduğum için HDP’yi destekledim.” diye konuştu.

Okulun müdürü ise, sanığın terör örgütü propagandası yaptığına rastlamadığını beyan etti.

Fatma Saydam’a “PKK/KCK propagandası” yapma suçundan 10 ay hapis cezası veren Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi, hükmün açıklanmasını geri bırakarak cezayı erteledi.


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-Türk Ceza Kanunu 2-Terörle Mücadele Kanunu 3-CnnTürk 4-T24 5-Kayseri Anadolu Haber

[Total: 0    Average: 0/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*