Ana sayfa Genel Araştırma Drone Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Drone Nedir? Nerelerde Kullanılır?

1368
0
drone nedir insansız hava aracı

Drone Nedir?

Drone ya da insansız hava aracı (İHA); aerodinamik kuvvetler aracılığıyla sürekli uçuş yapma yeteneğinde olan, üzerinde insan bulunmaksızın, uzaktan drone pilotu tarafından kontrol edilerek veya otonom operasyonu drone pilotu tarafından planlanarak uçurulan ya da havada kalabilen hava aracıdır. Drone‘lar çalışma sistemlerine göre iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilenlerdir. İlk üretim amacı keşif olan ve zamanla daha çok askeri amaçla kullanılan Drone‘lar, günümüzde geliştirilerek farklı amaçlarda kullanıma sunulmuştur. Örneğin; üç boyutlu haritalama, yangın söndürmek, kargo iletmek, eğlence sektöründe yardımcı olmak gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Drone Nerelerde Kullanılır?

Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan Drone‘lara günümüzde ulaşmak eskisinden çok daha kolay hale gelmiş durumda. Günümüzde Drone’ların bağlantı sistemine göre iki farklı tipi üzerinde çalışmalar yoğunlaşmış durumdadır. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen ve belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilme kapasitesi olan araçlardır. Diğer tip ise, gelecekte İnternetin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada kalma sistemiyle çalışacak olan hava araçları. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla İnternet olmayan bölgelere, İnternet hizmeti sunma üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Sektör Bazlı Drone Kullanımı

Drone’lar günümüzde neredeyse her sektörde kullanılmaktadır. Ana sektörlere göre Drone kullanımının tahmini değerlerinin yer aldığı tablo şöyle:

drone nerelerde kullanılır

Tüm sektörlerde Drone kullanımını incelemek mümkün olmadığından, en çok dikkat çeken sektörlere göre Drone kullanımına dair araştırmaları derledik.

Medya

Drone’lar profesyonel kameralarla çekilmesi güç olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çektiği için, gazetecilik ve Televizyon dünyasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Hem geleneksel hem yenilikçi basın, savaş ve afet bölgeleri gibi ulaşılması ve görüntü alınması zor bölgeler için Drone‘lardan yardım almaktadır. Belgesel ve sportif faaliyetlerin çekimlerinde de kullanılan Drone‘lar, her türlü sosyal etkinliğe dair havadan görüntü alabilme imkanı verdiği için önemlidir. Sadece geleneksel medyada değil, sosyal medya da Drone’lar aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle Youtube‘da yoğun ilgi gören Drone’lar, ilginç görüntüler elde edilmesini sağlıyor.

Kargo Teslimatı

Drone ile kargo teslimatı denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri, Amerika’nın ünlü e-ticaret şirketi Amazon‘un Prime Air çalışmasıdır. Bu çalışmalar sonucu Amazon, birçok denemeden sonra 7 Aralık 2016’da ilk defa bir müşterisine Drone ile kargo teslimatı gerçekleştirmiştir. Amazon’un bu girişimiyle birçok teslimat yapan şirket benzer girişim çalışmaları yapmıştır. Kargo teslimatlarının Drone ile gerçekleştirilmesi daha sık karşılaşılan bir durum haline geldiğinde, birçok alanda Drone daha da önem kazanacaktır. Örneğin; hızlı ilaç teslimatı yapılması gereken durumlarda teslimat daha kolay hale geleceğinden, sağlık sektöründe de Drone kullanımı önemli hale gelecektir.

Spor

Drone‘lar için özel olarak düzenlenen World Drone Prix yarışmasında Drone’lar arasından en iyi yarışan seçilmektedir. 2016 yılında ilki gerçekleşen bu yarış için Dubai‘de 1 milyon dolar toplam ödül miktarı belirlenmiştir. Yarışmanın birincisi olan 15 yaşındaki İngiliz Luke Bannister, 250 bin dolar ödülü kazanmıştır. Bu sene Aralık ayında ise BAE’nin başkenti Abu Dabi’de yarışın gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu yarışın ardından Dünya’nın birçok ülkesinde Drone yarışları düzenlenmeye başlanmıştır.

Spor faaliyetleri yaparken havadan takip sistemiyle görüntü almak mümkün olduğundan, Drone kullanımı özellikle extreme spor faaliyetleri açısından hem önemli hem eğlenceli bir hale gelmiştir. Örneğin; Sochi olimpiyatlarında Drone’lar aracılığıyla sporcuları farklı açılardan görüntüleyebilmek mümkün olmuş ve izleyenlere sunulmuştur.

Tarım

Suya dayanıklı, toz geçirmez ve tarım için geliştirilmiş Drone‘lar ile tarım arazilerine püskürtme yaparak, daha az maliyetle ilaçlama faaliyetleri yapılabilmektedir. Bunun dışında geliştirilmekte olan sistemlerle kızıl ötesi ışınlar ve diğer sistemlerle tarım ürünlerinin gelişimleri ve verimleri takip edilmektedir. En önemlisi ise Drone aracılığıyla yapıldığı için, normale kıyasla çok daha kısa sürede tarımsal faaliyetler takip edilebilmektedir.

drone nedir insansız hava aracı

Reklamcılık 

Siteler, apartmanlar, kurumlar, kafeler, restoranlar ya da oteller gibi mekanları hakkında bilgi verebilecek tanıtım görüntüleri Drone ile kolaylıkla çekilebilmektedir. Dolayısıyla tanıtım ve pazarlama için de Drone önemli hale gelmiştir. Sadece havadan çekim için değil, Drone’un kendisi de direkt tanıtımlarda kullanılmaktadır.

Askeri Amaçlı Drone Kullanımı

Dünya’da birçok ülkede Drone‘lar askeri amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Çoğunlukla gözlem, keşif amaçlı kullanılan Drone’lar, ülkeler arası gizli kullanımlardan dolayı tepki çekmektedir. ABD ordusuna ait uçaklardan bırakılan mikro Drone‘ların görüntüleri şöyle:

Mikro boyutlarda üretilen fakat işlevselliğinden bir şey kaybetmeyen askeri model Drone‘larla ilgili korkutucu senaryolar dikkat çekmektedir. Özellikle kullanım amacının sadece savunma ya da keşif olmaktan çıkacağı yönündeki öngörüler dolayısıyla, askeri kullanım için Drone‘ların geleceği önem arz etmektedir. Otonom silahlara yönelik çalışmalar yapan bir organizasyonun Drone’ların silah olarak kullanımının çok da uzakta olmadığına yönelik hazırladığı video şöyle:

 

Ülkelere ait insansız hava araçları listesi için tıklayınız.


Kaynaklar:

Doğru Veri, Youtube, Youtube 2, Youtube 3Businessinsider, Amazon Prime AirYoutube 4Youtube 5, Youtube 6, Youtube 7, Youtube 8, Youtube 9, Youtube 10, Youtube 11, Youtube 12, Youtube 13teknolowikizero 1, wikizero 2, web.shgm.gov.tr, ne-dir.org

[Toplam:4    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*