Home Genel “Cumhuriyet” Kaldırıldı İddiası

“Cumhuriyet” Kaldırıldı İddiası

1890
0

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” titrinden “Cumhuriyet” ifadesinin kaldırıldığı ve bunun genel anlamda Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit ettiği yönündeki iddialar, 14.08.2017 tarihinden itibaren çoğunlukla sosyal medya üzerinden olmak üzere gündem olmuş ve tartışılmıştır. Bu mevzuya dair iddiaları araştırdık.

Birgün Gazetesi Paylaşımı
Birgün Gazetesi Paylaşımı
Levent Üzümcü'nün Twitter Paylaşımı
Levent Üzümcü’nün Twitter Paylaşımı
Oğuz Kaan Salıcı'nın Twitter Paylaşımı
Oğuz Kaan Salıcı’nın Twitter Paylaşımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter Hesabı

Cumhurbaşkanı’nın Twitter hesabına ait 17.07.2017 tarihinde alınmış kayıtlar incelendiğinde, Cumhurbaşkanı’nın titrinde “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” yazıldığı görülmektedir.

17.07.2017 Cumhurbaşkanı Twitter Kaydı
17.07.2017 Cumhurbaşkanı Twitter Kaydı

18.07.2017 Tarihli kayıtlara göre ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter üzerindeki titrinde “Türkiye Cumhurbaşkanı” yazdığı görülmektedir.


18.07.2017 Cumhurbaşkanı Twitter Kaydı
18.07.2017 Cumhurbaşkanı Twitter Kaydı

Cumhurbaşkanlığı Twitter Hesabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi Twitter hesabında söz konusu olan değişiklik, Cumhurbaşkanlığı resmi Twitter hesabında yapılmamıştır. Cumhurbaşkanlığı resmi Twitter hesabında “T.C. Cumhurbaşkanlığı” yazmaktadır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Twitter Hesabı
T.C. Cumhurbaşkanlığı Twitter Hesabı

Cumhurbaşkanlığı resmi İnternet sitesinde de “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı” yazmaktadır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sitesi
T.C. Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sitesi

Türkiye Cumhurbaşkanı

“Türkiye Cumhurbaşkanı” ifadesi, daha önceki Cumhurbaşkanları tarafından da zaman zaman kullanılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı 1
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı 2Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı 2
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı 3
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı 4
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı 5
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Paylaşımı

İbrahim Kalın’ın Açıklamaları

Konuya dair T.C. Cumhurbaşkanlığı resmi İnternet sitesinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ifadelerini içeren açıklama şöyle;

“Best FM’de yayınlanan “Konuşan Türkiye” programında gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter hesabındaki unvan değişikliği ile ilgili olarak, “Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir devletin başındaki kişi demektir. İçinde var zaten dolayısıyla tekrar etmek oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dediğinizde ‘Cumhuriyet’i iki defa tekrar etmiş oluyorsunuz. Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesinin daha doğru olduğu, Türk Dil Kurumunun da ifade ettiği bir şey” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Best FM’de yayınlanan “Konuşan Türkiye” programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları cevaplandırdı.

‘TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI’ İFADESİNİN KULLANILMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabındaki unvan bölümünde yazan “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” ifadesinin “Türkiye Cumhurbaşkanı” ile değiştirilmesinin hatırlatılarak, bu tasarrufun neden yapıldığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bu kullanımın yeni bir şey olmadığını, Cevdet Sunay döneminden bu yana tüm cumhurbaşkanları tarafından kullanıldığını hatırlattı.

Bu kullanım örneklerinin sosyal medya hesaplarından paylaşıldığını aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Cevdet Sunay’ın, Fahri Korutürk’ün, Özal’ın, Demirel’in, Sezer’in, Sayın Abdullah Gül’ün birçok davetiyesinde ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ ifadesi kullanılmıştır. Nitekim YSK’nın 2014 yılında Cumhurbaşkanımızın seçimiyle ilgili Resmî Gazete’de yayımlanan kararına baktığınız zamanda orada da ‘Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir’ ifadesi yer almaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014’ten bu yana kullandığı davetiyelerde de aynı ifadenin bulunduğuna dikkati çekti.

“TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İFADESİNİN DAHA DOĞRU OLDUĞUNU, TÜRK DİL KURUMU DA İFADE EDİYOR”

Aynı ifadenin twitter hesabına da alındığını aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şöyle devam etti: “Şu sorulabilir tabii ki ‘neden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı denmesin?’ Biz burada Türk Dil Kurumu’na da danıştık, Türk Dil Kurumu’nun da hem sözlüğünde hem yaptığı diğer izahlarda bakıldığında aslında çok mantıklı bir şey var. Cumhurbaşkanı, cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir devletin başındaki kişi demektir. İçinde var zaten dolayısıyla tekrar etmek oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dediğinizde ‘Cumhuriyet’i iki defa tekrar etmiş oluyorsunuz. Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesinin daha doğru olduğu, Türk Dil Kurumunun da ifade ettiği bir şey. Bazı vatandaşlarımız şunu sorabilir, ‘Ne zararı var?’ Böyle de kullanılabilir fakat daha iktisatlı, dil ve gramer açısından daha doğru olanı ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ ifadesi.”

Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesinin, Cevdet Sunay döneminden beri bütün cumhurbaşkanlarının kullandığı ortak bir kullanım olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 2014’te Abdullah Gül cumhurbaşkanıyken bir resepsiyonda “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül” sıfatıyla bir davetiye gönderdiğini, o zaman CHP Genel Başkanı ve milletvekillerinin “Cumhuriyet yoksa biz orada yokuz” gibi bir açıklamayla o resepsiyona katılmadıklarını anımsattı.

O zaman da 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün ofisinden aynı açıklamanın yapıldığını aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Yeni bir konu değil bu. Dönem dönem ısıtılıp tekrar tedavüle sokuluyor. O konuda vatandaşlarımızın da zihni netliğe sahip olması açısından tekrar edeyim; bu ifade yaklaşık 50 yıldır kullanılmaktadır. Çünkü Cumhurbaşkanı ifadesi, cumhuriyet rejimini içinde zaten barındıran bir ifadedir” diye konuştu.”

Cumhurbaşkanlığı Titri Değişti mi?

Araştırmalarımızdan yola çıkarak, sadece Twitter açıklama bölümünde değişiklik yapılmış olması, önceki Cumhurbaşkanlarının da zaman zaman “Türkiye Cumhurbaşkanı” ifadesini kullanmış olması ve resmi bir değişim kararı olmaması sebebiyle, “Cumhurbaşkanlığı titri değişmiştir ve Cumhuriyet tehlikededir” iddiaları doğru değildir.


Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

Yurt GazetesiSözcüArchive.orgTwitterTwitter 2Twitter 3T.C. Cumhurbaşkanlığı

[Total: 0    Average: 0/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*