Ana sayfa Genel Cumhurbaşkanlarının Senfoni Orkestrası’nı Dinleme Sayılarını Gösteren Liste İddiası

Cumhurbaşkanlarının Senfoni Orkestrası’nı Dinleme Sayılarını Gösteren Liste İddiası

547
0
Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 14

“Cumhurbaşkanlarının Senfoni Orkestrası’nı Dinleme Sayılarını Gösteren Liste İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile ilgili bir iddiayı inceledik.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Cumhurbaşkanlarının, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı (CSO) kaçar defa dinlediklerini gösterdiği iddia edilen bir liste paylaşılmıştır. Ancak söz konusu listeye göre iddia edilen Cumhurbaşkanlarının CSO’yu dinleme sayıları doğru değildir. Bu paylaşımlar toplamda 30 binden fazla etkileşim almıştır.

Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 11

Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 9Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 10

CSO, mevcut en eski orkestralardan birisi olup, kuruluşu Osmanlı döneminde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarının tamamı döneminde CSO varlığını korumuştur. Cumhurbaşkanlarının hepsi çeşitli etkinliklerde CSO’yu birçok defa dinlemiştir.

İddiaya konu olan liste ilk olarak “Sn.Murat beyefendi hazretleri” isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılmış olup, belirtilen sayıları doğrulayan hiçbir kaynak gösterilmemiştir. Daha sonra bu paylaşımı kaynak olarak değerlendirip, başka sosyal medya hesapları ve haber siteleri listeyi yayınlamışlardır.

Hangi Cumhurbaşkanının kaç defa CSO’yu dinlediğine dair kesin sayıları gösteren bir kaynak bulunmasa da, listedeki birkaç Cumhurbaşkanına dair verilen sayıların doğru olmadığına ulaşmak mümkün.

Listede Kenan Evren‘in 8 defa CSO’yu dinlemeye gittiği yazmaktadır. Ancak birçok kaynağa göre, Kenan Evren sanatsal etkinliklere çok önem vermiş ve sıklıkla katılmıştır. Nitekim BirGün gazetesinde yayınlanmış bir habere göre de, kendisi CSO’nun konserlerinin çoğunluğuna katılmıştır. Dolayısıyla sanatla bu kadar ilgiliyken, Kenan Evren’in Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı 8 defa dinlemiş olduğu iddiasına doğru demek güçtür.

  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 13
    (Görselin üzerine tıklayarak açılan sekmeden yazının tamamını okuyabilirsiniz.)

Listede Abdullah Gül‘ün ise CSO’yu hiç dinlemediği iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Abdullah Gül, CSO’yu birçok defa dinlemiştir. Abdullah Gül’ün CSO’yu dinlediği etkinliklerden bazı örnekler:

 

  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 1
  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 2

Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası

Listede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da CSO’yu hiç dinlemediği iddia edilmiştir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar hem Başbakanlık hem Cumhurbaşkanlığı döneminde çeşitli etkinliklerde birçok defa CSO’yu dinlemiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CSO’yu dinlediği etkinliklerden bazı örnekler:

(Görselin üzerine tıklayarak açılan sekmeden videoyu izleyebilirsiniz.)

  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 5
  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 3Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 8
  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 4Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 12
  • Listenin Cumhurbaşkanlarının CSO'yu Dinleme Sayılarını Gösterdiği İddiası 7

Listedeki diğer Cumhurbaşkanlarının CSO’yu dinleme sayılarını doğrulamak çok zordur. Ancak bazı çıkarımlarda bulunmak mümkün. Örneğin, M. Kemal Atatürk’ün CSO’yu dinleme sayısı, 347 olarak verilmiştir. Ancak Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olduğu 1923 yılından, vefat ettiği 1938 yılına kadar 15 sene geçmiştir. Bu hesaba göre, Atatürk’ün 347 defa CSO’yu dinlediği varsayımda, 15 günde bir orkestraya vakit ayırmış olması gerekirdi. Mücadelelerle dolu bu 15 senede, her 15 günde bir orkestraya vakit ayırmış olması ihtimali düşüktür. Ancak kesin bir kaynak olmadığından Atatürk başta olmak üzere, birçok Cumhurbaşkanının CSO’yu dinleme sayılarına dair net bir bilgi veremiyoruz.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: cso.govtrthaber, youtubehabertürk, tccbgazetevatan, oncevatan, bandirmamanset, bloomberght, onedio, odatvsabah, aa, abdullahgul, kayseri.gov, haberler, milliyetsanat, twitter, twitter 2, saltonline.org, openaccess.hacettepe.edu.tr, sanattanyansimalar, sanattanyansimalar 2, hurriyet, birgun, aa 2, iha

[Toplam:6    Ortalama:4.7/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*