Ana sayfa Genel Atatürk’ün Hayatının Çin’de Zorunlu Ders Olarak Öğretildiği İddiası

Atatürk’ün Hayatının Çin’de Zorunlu Ders Olarak Öğretildiği İddiası

10256
1
Atatürk

Twitter @siradisi1bilgi hesabından, Atatürk‘ün hayatının liselerde zorunlu ders olarak okutulduğu bilgisi paylaşılmıştı. Atatürk’ün hayatının Çin’de lise ders kitaplarında zorunlu olarak okutulduğu iddası yanlıştır. Okutulan, dünya tarihindeki önemli figürlerin hayatlarının yer aldığı, müfredata uygun bir tarih kitabıdır ve kitapta bir bölümde Atatürk’ten de bahsedilmiştir. Kitap, seçmeli ders kitabıdır.mustafa kemal


Seçmeli ders kitabı olarak lise öğrencileri için hazırlanan kitapta, “Yeni Türkiye’nin Kurucusu Kemal” (新土耳其的缔造者凯末尔) başlığıyla yayımlanan bölümde, Atatürk‘ün hayatı ve yaptığı devrimler 4 sayfada anlatılmıştır.atatürk çin

Kitap Yalnızca Atatürk’ten mi Bahsediyor?

Eski Çin‘de yaşamış olan sanatçı ve devlet adamlarına yer veren kitapta ayrıca Gandhi, Platon, Aristoteles, Cromwell, Napolyon, Karl Marx, Hegel, Feuerbach, Friedrich Engels, Lenin, Mao Zedong, Deng Xiaoping (Kitabın kapağında yer alan Çinli komünist lider), Einstein, Newton gibi tarihe adını yazdırmış ünlü kişilerin hayatları yer alıyor.

Çinli ve Yabancı Tarihi Figürlerin Yorumları” (中外历史人物评说) adlı tarih kitabında, yalnızca Atatürk’ün değil, Batı’dan ve Doğu’dan birçok ünlü tarihi figürün yaşamı anlatılıyor.
mustafa kemal
İlk bölümde Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatı kısaca anlatılıyor, 1. Dünya Savaşı ve Atatürk’ün sözlerinden bahsediliyor. Cumhuriyetin ilanına da yer verilen bölümde, Cumhuriyet sonrası yapılan devrimlerden bahsediliyor.

Laiklik ilkesi, harf devrimi, şapka devrimi, Atatürk’ün Kemal ismini nasıl aldığı, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi konulara da yer veren bölümün sonunda notlar ve öğrenciler için mini ödevler yer alıyor.

Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar geçen zamanda hayata geçirdiklerinden kısaca bahsedilen bölüm, onun ölümüyle basında geçen şu sözlerle tamamlanıyor: “Cumhuriyet, kurucusunu kaybetti. Türk halkı, eşsiz liderini kaybetti. İnsanlık, ulu evladını kaybetti.”


10
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

kebenzhan      1mpi

[Toplam:8    Ortalama:3.8/5]

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*