Home Genel Araştırma Araştırma: Türkiye’de Dükkan Açan Suriyelilerden Vergi Alınmıyor Mu?

Araştırma: Türkiye’de Dükkan Açan Suriyelilerden Vergi Alınmıyor Mu?

511
0

WhatsApp ihbar hattı üzerinden dogrula.org’a gelen bir haberde, Türkiye’de dükkan açan Suriyelilerden vergi alınmadığı iddia edildi.

Pek çok yönden ele alınabilecek söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığı söylenebilir.

Devlet tarafından Suriyelilere vergi konusunda bir ayrıcalık tanınmıyor; ancak Building Markets’in raporda verilen tahminlere göre, Türkiye’de 750 bin ile 950 bin kadar kayıt dışı çalışan Suriyeli bulunuyor. Bu da vergi vermeyen Suriyeli esnafların bulunmasını muhtemel kılıyor.


Öncelikle Çalışma İzni Gerekiyor

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Uygulama Rehberi’ne göre, “Geçici koruma sağlanan yabancılar, çalışma izni muafiyeti veya çalışma izni olmadan Türkiye’de çalışamıyor veya çalıştırılamıyor”.

Yabancılar Türkiye’de iş yeri açmak istediklerinde öncelikle Göç İdaresi’nden ikamet izin belgesi almaları gerekiyor.


Suriyeliler Geçici Koruma Statüsünde Çalışabiliyor

Geçici Koruma Yönetmeliğine göre, Suriyeliler Bakanlar Kurulunca belirlenen sektörlerde çalışma hakkına sahip.


Suriyeliler Yaklaşık 100 bin Kişiye İstihdam Sağlıyor

Geçici koruma statüsünde izin alarak Türkiye’de çalışabilen Suriyelilerin toplam istihdamları 100 bin kişiye yaklaşıyor.


Suriyeli Esnaf Kayıt Altına Alınıyor

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz’ın, Suriyeli esnaf hakkında yaptığı bir açıklama da bulunuyor.

Yılmaz açıklamasında,” Ülkelerinden göç ederek ülkemize sığınan Suriyelilere esnaf camiası olarak biz de kucak açtık. Kayıt altına alınan Suriyeli esnaf, hiçbir ayrımcılık görmeden hizmetlerimizden yararlanacak. Esnafımızın şikayet ettiği konu, kayıt dışı faaliyet gösteren işletmeler. İnşallah denetimlerle bu kayıt dışı sektör en aza indirilecek” ifadelerini kullanıyor.


TEPAV Suriye Sermayeli Şirketler Bülteni

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) verilerine göre, Ocak — Temmuz 2018’de Suriye sermayeli 937 şirket kuruldu.

TEPAV Suriye Sermayeli Şirketler Bülteni — Temmuz 2018


Dönemin Başbakanı Davutoğlu, Suriyeliler Vergi Ödüyor Demişti

2016 yılında başbakan olan Ahmet Davutoğlu, Suriyelilerin vergi ödediğini söylemişti.


Dönemin Maliye Bakanı Şimşek 33 bin Suriyelinin Vergi Numarası Aldığını Açıklamıştı

2014 yılında Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, Suriye uyruklu 33 bin 148 kişinin Türkiye’de vergi kimlik numarası aldığını açıklamıştı.


Suriyelilerin İş Gücü Piyasasına Erişimleri

Sosyal Güvenlik Uzmanı Metin Korkmaz “GEÇİCİ KORUMA KAPSAMINDAKİ SURİYELİLERİN TÜRKİYE İŞGÜCÜ PİYASASINA ETKİLERİ VE DEĞERLENDİRMELER” adlı makalesinde de Suriyeli sığınmacıların iş gücü piyasasına katılımında karşılaştığı sorunlara değinmiştir.

 

Makalede, olumlu ve olumsuz tablo sergilenmiştir.


Suriyeli Mültecilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar:

 • Yanlış bilgi: Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor.
 • Doğrusu: Suriyeli öğrenciler için özel bir düzenleme yok. Suriyeli öğrenciler, diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi “Türkiye Burslarının”, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının veya yatay geçişin gereklerini sağlamadan üniversitelere giremezler.
 • Yanlış Bilgi: Suriyeli öğrencilerin “tamamına” devlet bütçesinden karşılıksız burs veriliyor.
 • Doğrusu: Sadece Yurt Dışı Türkler Başkanlığına “Türkiye Bursları” üzerinden başvuru yapan ve başarı başta olmak üzere belirli kriterleri karşılayan diğer ülkelerden gelen öğrencilerde olduğu gibi sınırlı sayıdaki Suriyeli öğrenciye burs verilmektedir.
 • Yanlış Bilgi: TOKİ tarafından yapılan sosyal konutlar Suriyelilere bedava veriliyor.
 • Doğrusu: TOKİ’den sosyal konut alabilmenin ilk şartı T.C. vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadıkları için TOKİ’den bedava değil parayla bile sosyal konut alamazlar.
 • Yanlış Bilgi: Suriyeliler araçları için MTV ödemiyor.
 • Doğrusu: Türkiye’den araç satın alan veya kendi aracını Türkiye’ye getiren Suriyeliler kayıt yaptırarak Türkiye’den plaka almak zorundadırlar. Ayrıca bu araçları için motorlu taşıtlar vergisi ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler.
 • Yanlış bilgi: Suriyeliler seçimlerde oy kullanıyor.
 • Doğrusu: Türkiye’de yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur.
 • Yanlış bilgi: Suriyelilere maaş bağlanıyor.
 • Doğrusu: Suriyelilere maaş bağlanılması söz konusu değil. Belli şartları taşıyan tüm sığınmacılara AB katkısı ile finanse edilen bütçeden aylık 120 TL yardım yapılmaktadır. Bakıma muhtaç engelli, yetim, öksüz çocuğun bulunan ve kadınlar tarafından geçimi sağlanan (çalışma çağında erkek olmayan) aileler bu yardımdan yararlandırılmaktadır. Kasım 2016’da başlayan Sosyal uyum yardımı ile temel insani ve yaşamsal ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*