Home Genel Albayrak’ın Bordan Cam Yapıldığı İddiası

Albayrak’ın Bordan Cam Yapıldığı İddiası

686
0
berat albayrak bor

Muharrem İnce’nin gelecekte yapılmasını planladığı bordan cam projesinin, Berat Albayrak’ın söylediğin göre halihazırda 50 yıldır yapıldığı iddiası doğrudur.

Geçtiğimiz günlerde ana muhalefet partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kütahya mitinginde “Siz bor madeninin üzerinde yaşıyorsunuz. Biz madenleri ne yazık ki işlemeden satıyoruz. Madenleri cevher olarak satıyoruz. Bu da ucuza gidiyor. Biz madenlerimizi mamul madde olarak satmamız lazım. Yani bordan füze yakıtı yapmamız lazım. Bordan ısıya dayanıklı cam yapmamız lazım. Bor olarak satarsan ucuza satarsın ama füze yakıtı olarak satarsan, ısıya dayanıklı cam olarak satarsan pahalıya satarsın” demişti.

Bu konuşmalar üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Geçen gün gördük, ana muhalefetin adayı. Adam diyor ki ‘biz bordan cam üreteceğiz’. Yahu günaydın. Borcamı üretip, evlerde kullanalı 10 yıllar oldu, biz çoktan ürettik çoktan. Biz nükleerde, savunma sanayisinde, uçaklarda, tanklarda kullanılacak, en son teknoloji ile ham maddesinin tonu 200 dolarken, ürüne dönüştüğünde tonu 400 bin dolara çıkacak teknoloji için imza attık. İki bin kat katma değer üretiyoruz, adam borcamda kalmış.” dedi.

bor

Türkiye’de Bor Madeninden Cam Üretimi 50 Yıldır Yapılıyor

Borcam’ın Tarihçesi

 • 1968, Teknik Cam San. A.Ş.-Topkapı ‘da sert borosilikat camdan ısıya dayanıklı cam ev eşyası, cam boru/çubuk ve laboratuar malzemeleri üretimine başlandı.
 • 1974, M-16 Üfleme makinesi ile sert borosilikat camdan çaydanlık ve bardak otomatik üretimine başlandı.
 • 1977 yılından itibaren, sert borosilikat camdan üfleme ve pres ürünlerin tüm dünyada bilinen önemli bir üreticisi durumunda olan Japon NEG Firması ile teknik konularda görüşmeler yapıldı.
 • 1981 yılında, LH-16 Üfleme Makinesi, M-16 Makinesi yerine devreye alındı.
 • 1985 yılında Japon NEG firması ile teknik yardım anlaşması imzalandı. Borosilikat camın özellikleri yenilenerek tasarım çeşitliliği artırıldı ve Teknik Cam Sanayi Fabrikası’nda tek bir pres makinesi ile 1986 yılının 2. yarısından itibaren ısıya dayanıklı fırın kabı üretimine başlandı.
 • 1986, ısıya dayanıklı fırın kabı ve benzeri pres ürünlere, nihai tüketicilerin de görüşleri alınarak 17 seçenek arasından, BORCAM adı verildi.
 • 1986, Borcam markası tescil edildi.
 • 1989, üretim 2 pres hattına çıkarıldı.
 • 1993, Japonlarla anlaşma sona erdi.
 • 1996, üretim Topkapı-Teknik Cam San. A.Ş.’den, Kırklareli Fabrikası’na taşındı. Üretime, Kırklareli Fabrikası’nda 2 pres ve 1 üfleme hattı ile devam edildi.
 • 1998, üfleme hattı kapatılarak çaydanlık ve ısıya dayanıklı bardak üretimine son verildi. Yerine küçük Borcam presi eklendi.
 • 1999, büyük Borcam pres hattı açıldı.
 • Borcam üretimi, halen Kırklareli Fabrikası’nda, 3 pres hattı ile devam etmektedir.

Muharrem İnce’nin seçim vaadi olarak söyledikleri ise, Berat Albayrak’ın 1 saat evvelinde başlattığı proje dahilindeydi.

Türkiye’nin Bor Anlaşmaları ve Bor Kaynaklarımız

Türkiye bugün dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip ve rezerv geliştirme çabalarıyla bu oranı kısa vadede yüzde 80’in üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bor üretiminde dünya lideri olan Eti Maden, 2017’de 2.2 milyon ton satışla küresel pazarın yüzde 57’sini tek başına domine etmiştir.

Bilinen bor yatakları Eskişehir – Kırka, Kütahya – Emet, Balıkesir – Bigadiç, Bursa – Kestelek’te.

Rezerv açısından en çok bulunan bor mineralleri tinkal ve kolemanit.

Eti Maden’in 2017 yılında toplam rafine bor üretim kapasitesi yaklaşık 2.7 milyon ton.

Bor ürünleri yüzde 36 cam, yüzde 31 seramik, yüzde 9 temizlik- deterjan, yüzde 7 tarım, yüzde 4 tutkal ve yüzde 14 pay ile diğer alanlarda kullanılıyor.

Rezervde Türkiye’yi Rusya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

bor anlaşması

Eti Maden ve Çinli Dalian Jinma Arasında Bor Anlaşması

Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Eti Maden ve dünyanın bor teknolojileri alanında en büyük firmalarından birisi olan Çinli Dalian Jinma işbirliği protokolü imzalayacak. Bu protokol ile Balıkesir’de, ki bunun fazları da olacak, yüksek teknoloji bor karbür üretim tesisi kuracağız. Bu tesis ile bor karbüre dayalı yüksek katma değerli ürünler geliştirecek olan teknolojiyi ülkemize kazandırmış olacağız. Bor karbür, madenden çıkan borun katma değerini 2 bin kat artıracak bir teknoloji. Tam 2 bin kat” demişti.

Bor madenindeki katma değer artışına dikkat çeken Albayrak, “Kolemanit bor dediğimiz, Türkiye’de dünyanın en kaliteli hammadde ürünü, dünya ortalama pazarı 200 dolar civarında. Bunu işleyerek ve rafine ederek toz haline, borik asit dediğimiz hale dönüştürdüğümüzde, dünya piyasasında tonu 600 dolar civarı olan bir ürün halini alıyor.”

“Bundan sonraki süreç, sağdaki masada dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı element olan bor karbür ingot. Borik asit bor karbüre dönüştüğünde, toz halleriyle birlikte sanayi ve endüstride tonu yaklaşık 40 bin dolara kadar olan mamul dediğimiz ürüne dönüşüyor.”

Bunu yeni teknolojilerle de işleyerek levhalar şeklinde ürüne dönüştürdüğümüzde, burada zırh levhalar, eğimli ve kıvrımlı olanların özellikle helikopter zırhlarında, silindir boru ve ince olan nükleer santral nötron tutucuları ve soğutmada, zırh ve yelek dediğimiz mukavemeti en dayanıklı ama müthiş derecede hafif olan ve özellikle savunma sanayimizdeki en stratejik ürüne dönüştürüp iki şeyi başarıyoruz.

Yani, hammadde olarak tonu 200 dolardan başlayıp, yüksek teknolojili ürüne dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşuyor.” açıklamasında bulundu.

bor madeni

Savunma Sanayiinde Bor

Bakan Albayrak “Bor karbür özellikle savunma sanayimizin geliştirilmesi ve yerlilik oranının daha da artırılması adına kritik bir önem taşıyor. Bor karbür düşük yoğunluğu ve yüksek ısıya dayanma özelliği ile savunma sanayimizi güçlendirecek. Özellikle taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, hafif zırhlı araçlar ve koruyucu yeleklerde kullanılabiliyor” dedi.


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3

[Total: 5    Average: 5/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*