Home Genel Adnan Menderes Havalimanı Ak Parti Döneminde Yapılmadı İddiası

Adnan Menderes Havalimanı Ak Parti Döneminde Yapılmadı İddiası

854
0
erdoğan izmin havalimanı

Adnan Menderes Havalimanı Ak Parti Döneminde Yapılmadı İddiası başlıklı yazımızda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri üzerine İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yapılan değişiklikleri araştırdık.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Tuncay Özkan (@ATuncayOzkan), Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda, “Erdoğan 1987’de açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı AKP’nin yaptığını söyledi” iddiasında bulunmuştu.

Tuncay Özkan’ın iddiası çoğunlukla yanlış, çünkü Erdoğan’ın “doğru dürüst bir havalimanı yoktu” ifadesi, Adnan Menderes Havalimanı’nı Ak Parti’nin yaptığı anlamına gelmemektedir. Erdoğan’ın söylemine konu olan ifadenin aslını içeriğin devamında görebilirsiniz.

tuncay özkan erdoğan

28 Nisan günü AK Parti’nin İzmir 6. Olağan İl Kongesi’nin ardından düzenlenen mitingde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın havalimanı üzerine söyledikleri şu şekildeydi;

“Kardeşlerim. Yahu bundan 15 sene önce, ah kardeşlerim ahh. Şu koskaca İzmir’in doğru dürüst bir havalimanı var mıydı? Ya biz geldik, Adnan Menderes Havalimanı’nı yaptık ya.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “doğru dürüst” bir havalimanı olmadığını söylemesi üzerine, Ak Parti döneminde Adnan Menderes Havalimanı’nda yapılan değişiklik ve yenileme projelerini inceledik.


Yıllara Göre İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yenileme Projeleri

 • İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 17 Kasım 1987 tarihinde hizmete girmiştir.
 • 2000’li yıllara gelindiğinde ortaya çıkan kapasite ihtiyacı nedeniyle DHMİ, Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ni genişletmek üzere yola çıkılmış; projenin yap-işlet-devret modeliyle oluşturulması kararlaştırılarak 5 milyon yolculuk terminal yapılması öngörülmüştü.
 • Öngörülenden sekiz ay önce bitirilen yeni terminal 9 Eylül 2006’da açıldı. Kasım 2011’de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin yenilenmesi, için bir ihale açıldı. Yeni terminalin temeli 15 Haziran 2012’de atıldı.
 • Eski dış hatlar terminali yenilenerek 11 Mayıs 2017‘den sonra iç hatlar terminali olarak hizmet vermeye başladı.
 • İç Hatlar Terminali yeni terminal inşaatı çerçevesinde yıkıldı ve 1 Ocak 2012’den itibaren Dış Hatlar terminali ortak kullanılma açıldı.

2014 Yılında Hizmete Giren Yeni İç Hatlar Terminali Binasının Açılış Töreninde Konuşan Erdoğan’ın Sözleri 

“Yılda 20 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet verecek şu muhteşem terminal binası güzel İzmir’e yakışan İzmir’i temsil eden bir eser oldu. Gerek dış gerek iç hatlar binası şu iki tesis yapılmadan önce buradaki İzmir havalimanının binasını bir düşünün. Acaba bu güzel İzmir’e öyle bir havalimanı yakışıyor muydu? Nereden geliyor nereden çıkıyorduk adeta bir gecekondu gibi. Biz buna tahammül edemedik. Dedik ki; ‘Hemen bir adım atalım.’ Yeni bir kaynak meydana getirmek suretiyle bir adım attık. Dış hatlar binasından başlamak üzere önce 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip terminal binası yaptık. O bize yetmezdi, mevcut gecekonduyu yıkmamız gerekiyordu. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz yaklaşık dış hatlar binasının 2 katı büyüklüğündeki binayı bitirmiş olduk. Burada huzuru, refahı görüyorsunuz. Bizim iktidarınız huzur, mutluluk iktidarıdır. Laf üretmedik, icraat ürettik. Burasının mimarı bir Türk; ayrıca gurur vesilesi. Laf değil hizmet üretme şiarımızın en somut üretme örneği olan Binali bey’ çalışmalarında başarılar diliyorum. Huzurlu güveni keyifli yolculuklar diliyorum.”


Sürekli Yenilenen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın Özellikleri

 • Toplam 30 milyon yolcuya rahatlıkla hizmet verebiliyor.
 • Türkiye’nin en büyük iç hatlar terminali; 210 bin metrekare kapalı alana sahip.
 • İç hatlar terminalinin tek başına kapasitesi 20 milyon yolcu.
 • Dış hatlar terminali ise 110 bin metrekare ve yılda 10 milyon yolcu kullanıyor.
 • İZBAN ve karayollarına bağlantı var.
 • Alt-üst yolları, yolcu gidiş, yolcu geliş, VIP, CIP iç dış hatlarda toplam 17 köprü var.
 • Otopark kapasitesi 5 bin 500.
 • Şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta.
 • 21 bin 319 metrekarek kargo terminali
 • İki adet 3240×45 metre ebatlarında pist
 • 37 adet uçak park yeri olan iki apron bulunuyor.
 • Adnan Menderes Havalimanı yolcu sayısı 4 kat artmıştır.
 • Dış hatlar terminali 140 milyon euro yatırımla, iç hatlar terminali 245 milyon euro yatırımla yenilenmiştir.
 • 8 bin metrekarelik otopark
 • Toplam 2 bin 353 metrekareye yayılan mağazalar
 • 2537 aralık kapalı otopark ve 3 bin araçlık açık otopark
 • 107 bin 699 metrekare büyüklükte dış hatlar terminali
 • 64 check-in kontuarı
 • 40 asansör
 • 30 yürüyen merdiven ve 666 metre yürüyen bant
 • Saatte 5 bin bagaj kapasitesi
 • 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanı

Sürekli yenileme projeleri kapsamında, Ak Parti iktidarı boyunca Adnan Menderes Havalimanı’nda yapılan değişikliklere bakıldığında, Erdoğan’ın mitingde söylediği “Kardeşlerim. Yahu bundan 15 sene önce, ah kardeşlerim ahh. Şu koskaca İzmir’in doğru dürüst bir havalimanı var mıydı? Ya biz geldik, Adnan Menderes Havalimanı’nı yaptık ya.” sözlerini neden söylediği daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Özkan’ın sözleri kısmen doğrudur ancak Ak Parti Döneminde havalimanının yolcu kapasitesi 2 katına çıkarılmıştır; 10 milyon yolcu kapasitesi olan iç hatlar terminalinin yolcu kapasitesi 20 milyon olmuştur. 1987 yılında yapılan havalimanı talebi karşılamadığı ve küçük olduğu için parça parça yıkılarak yeniden yapılmıştır. Son derece modern hale getirilerek Ak Parti yenileme çalışmalarıyla pek çok ödül almıştır.


Havalimanını yenileme kapsamında başlatılan çalışmayla ilgili yapılan haberde de görüleceği üzere, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın “köhne görünümünden çıkarılması” planlanmaktaydı.

havalimanı yenileme


Resmi Açıklamalar ve İstatistiklerle Kapasite Artışı ve Yenileme Göstergeleri

Verilere baktığımız zaman, Erdoğan’ın da sözlerinde kasttettiği gibi, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın Ak Parti döneminde sürekli bir yenileme ve iyileştirme projeleriyle neredeyse yeniden inşa edildiği görülmektedir.

2003 yılında sivil havacılığın etkinleştirilmesi yönünden alınmış olan kararlar ve atılan adımların, çalışma özelinde incelenen İzmir Adnan Menderes Havaalanı verileri doğrultusunda olumlu sonuç verdiği söylenebilir.

2000 yılında 2,5 milyon olan taşıma kapasitesi, 2017 yılında 12,8 milyon olmuştur.

adnan menderes havalimanı istatistk
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yolcu İstatistikleri

İzmir Havalimanı’nın web sitesinde yapılan açıklamada da bu değişim net bir şekilde görülmektedir.

“Dönemin şartlarına uygun olarak inşa edilen havalimanımızda ilerleyen yıllarda özel havayolu şirketlerinin kurulması ve uçuşlarına başlaması nedeniyle terminal ve apron kapasite yetersizliği kendini göstermeye başladı. Bu bağlamda yeni dış hatlar terminali, iç hatlar terminali ve ilave apron yapımıyla söz konusu sıkıntılar aşılmış oldu. Web sayfamız istatistikler bölümünden de anlaşılacağı üzere her geçen yıl artış gösteren uçak ve yolcu trafiğine paralel olarak ortaya çıkan ve çıkabilecek sıkıntıları giderebilmek amacıyla çalışmalar halen devam etmektedir.”

adnan menderes yenileme


Adnan Menderes Havalimanı’nın 2002 ve 2017 Yıllarına Ait Uydu Görüntüleri

2002 ve 2017 yıllarına ait olan uydu görüntüleri karşılaştırıldığına, havalimanına eklenen binaları ve genişlemeyi görmek mümkün.

adnan menderes uydu görüntüsü
Adnan Menderes Havalimanı 2002 yılı uydu görüntüsü

Terminal ve bina sayıları artmış görünüyor;

adnan menderes uydu
Adnan Menderes Havalimanı 2017 yılı uydu görüntüsü

Daha yakından bakacak olursak;

adnan menderes uydu
Adnan Menderes Havalimanı 2018 yılı uydu görüntüsü

yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30

Kaynaklar: twitter, hürriyet, arkitera, wikipedia, tepeinsaat, hurarsiv, youtube, youtube2

adnanmenderesairport, adnanmenderesdhmi, deu.edu, googleearth, TAV

[Total: 8    Average: 4.9/5]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*